Jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi raka przełyku jest palenie i picie alkoholu, szczególnie alkoholi wysokoprocentowych. Eliminacja tych dwóch czynników z pewnością może wpłynąć na zmniejszenie częstości występowania raka przełyku.

Dr n. med. JANUSZ WARMUS

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II

O chorobie


Rak przełyku jest nieczęsto spotykanym nowotworem w Polsce. Zachorowalność na raka przełyku wynosi 3 przypadki na 100 tysięcy, co daje sumarycznie ok. 1 200 nowo wykrytych chorych rocznie – mówi dr n. med. Janusz Warmus, specjalista chirurgii klatki piersiowej w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej.

Objawy i diagnostyka


 Nie ma wczesnych objawów raka przełyku. Jest to, niestety, smutne, ale wczesne postaci są zupełnie bezobjawowe, wykrywane przypadkiem w trakcie badań endoskopowych, wykonywanych z innego powodu. Najczęściej z powodu schorzeń żołądka - mówi dr n. med. Janusz Warmus, specjalista chirurgii klatki piersiowej w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej.

 

Gastroskopia


Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego, którym oceniamy błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest to badanie wykonywane bez znieczulenia ogólnego, badanie wykonujemy w znieczuleniu miejscowym - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski, kierujący Pracownią Endoskopową Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Leczenie


Leczenie raka przełyku jest złożonym i kompleksowym procesem terapeutyczno-leczniczym. Nie ma praktycznie możliwości zastosowania monoterapii w leczeniu raka przełyku - mówi dr n. med. Janusz Warmus, specjalista chirurgii klatki piersiowej w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej.

 

Profilaktyka


Czy istnieją jakieś metody profilaktyki raka przełyku? I tak, i nie. Wiadomo, że jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi raka przełyku jest palenie i picie alkoholu, szczególnie alkoholi wysokoprocentowych, więc eliminacja tych dwóch czynników z pewnością może wpłynąć na zmniejszenie częstości występowania raka przełyku - mówi dr n. med. Janusz Warmus, specjalista chirurgii klatki piersiowej w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej.

Czy wiesz, że...?

Na nowotwory przełyku mężczyźni chorują 3-krotnie częściej niż kobiety.


Słownik pojęć

Achalazja przełyku
(kurcz wpustu, łac. cardiospasmus) – choroba, u której podłoża leży podwyższone spoczynkowe ciśnienie i upośledzony rozkurcz dolnego zwieracza przełyku oraz brak perystaltyki pozostałych odcinków przełyku.Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Profilaktyka nowotworów głowy i szyi

|   Aktualności

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.