Jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi raka przełyku jest palenie i picie alkoholu, szczególnie alkoholi wysokoprocentowych. Eliminacja tych dwóch czynników z pewnością może wpłynąć na zmniejszenie częstości występowania raka przełyku.

Dr n. med. JANUSZ WARMUS

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II

O chorobie


Rak przełyku jest nieczęsto spotykanym nowotworem w Polsce. Zachorowalność na raka przełyku wynosi 3 przypadki na 100 tysięcy, co daje sumarycznie ok. 1 200 nowo wykrytych chorych rocznie – mówi dr n. med. Janusz Warmus, specjalista chirurgii klatki piersiowej w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej.

Objawy i diagnostyka


 Nie ma wczesnych objawów raka przełyku. Jest to, niestety, smutne, ale wczesne postaci są zupełnie bezobjawowe, wykrywane przypadkiem w trakcie badań endoskopowych, wykonywanych z innego powodu. Najczęściej z powodu schorzeń żołądka - mówi dr n. med. Janusz Warmus, specjalista chirurgii klatki piersiowej w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej.

 

Gastroskopia


Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego, którym oceniamy błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest to badanie wykonywane bez znieczulenia ogólnego, badanie wykonujemy w znieczuleniu miejscowym - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski, kierujący Pracownią Endoskopową Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Leczenie


Leczenie raka przełyku jest złożonym i kompleksowym procesem terapeutyczno-leczniczym. Nie ma praktycznie możliwości zastosowania monoterapii w leczeniu raka przełyku - mówi dr n. med. Janusz Warmus, specjalista chirurgii klatki piersiowej w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej.

 

Profilaktyka


Czy istnieją jakieś metody profilaktyki raka przełyku? I tak, i nie. Wiadomo, że jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi raka przełyku jest palenie i picie alkoholu, szczególnie alkoholi wysokoprocentowych, więc eliminacja tych dwóch czynników z pewnością może wpłynąć na zmniejszenie częstości występowania raka przełyku - mówi dr n. med. Janusz Warmus, specjalista chirurgii klatki piersiowej w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej.

Czy wiesz, że...?

Na nowotwory przełyku mężczyźni chorują 3-krotnie częściej niż kobiety.


Słownik pojęć

Achalazja przełyku
(kurcz wpustu, łac. cardiospasmus) – choroba, u której podłoża leży podwyższone spoczynkowe ciśnienie i upośledzony rozkurcz dolnego zwieracza przełyku oraz brak perystaltyki pozostałych odcinków przełyku.Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Jak uchronić się przed czerniakiem?

|   Styl życia

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry lub błon śluzowych, powstający z tzw. melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Jest to najbardziej niebezpieczny i...

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.