Jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi raka przełyku jest palenie i picie alkoholu, szczególnie alkoholi wysokoprocentowych. Eliminacja tych dwóch czynników z pewnością może wpłynąć na zmniejszenie częstości występowania raka przełyku.
Dr n. med. JANUSZ WARMUS
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
-
Wybierz zakładkę:
O chorobie
Rak przełyku jest nieczęsto spotykanym nowotworem w Polsce. Zachorowalność na raka przełyku wynosi 3 przypadki na 100 tysięcy, co daje sumarycznie ok. 1 200 nowo wykrytych chorych rocznie – mówi dr n. med. Janusz Warmus, specjalista chirurgii klatki piersiowej w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej.
Objawy i diagnostyka
Nie ma wczesnych objawów raka przełyku. Jest to, niestety, smutne, ale wczesne postaci są zupełnie bezobjawowe, wykrywane przypadkiem w trakcie badań endoskopowych, wykonywanych z innego powodu. Najczęściej z powodu schorzeń żołądka - mówi dr n. med. Janusz Warmus, specjalista chirurgii klatki piersiowej w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej.
Gastroskopia
Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego, którym oceniamy błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest to badanie wykonywane bez znieczulenia ogólnego, badanie wykonujemy w znieczuleniu miejscowym - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski, kierujący Pracownią Endoskopową Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.
Leczenie
Leczenie raka przełyku jest złożonym i kompleksowym procesem terapeutyczno-leczniczym. Nie ma praktycznie możliwości zastosowania monoterapii w leczeniu raka przełyku - mówi dr n. med. Janusz Warmus, specjalista chirurgii klatki piersiowej w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej.
Profilaktyka
Czy istnieją jakieś metody profilaktyki raka przełyku? I tak, i nie. Wiadomo, że jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi raka przełyku jest palenie i picie alkoholu, szczególnie alkoholi wysokoprocentowych, więc eliminacja tych dwóch czynników z pewnością może wpłynąć na zmniejszenie częstości występowania raka przełyku - mówi dr n. med. Janusz Warmus, specjalista chirurgii klatki piersiowej w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej.
Czy wiesz, że...?
Na nowotwory przełyku mężczyźni chorują 3-krotnie częściej niż kobiety.
Słownik pojęć
Achalazja przełyku
(kurcz wpustu, łac. cardiospasmus) – choroba, u której podłoża leży podwyższone spoczynkowe ciśnienie i upośledzony rozkurcz dolnego zwieracza przełyku oraz brak perystaltyki pozostałych odcinków przełyku.Zobacz więcejProfilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim
Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632
Nowotwory

Przewodu pokarmowego

Nowotwory kobiece

Narządów męskich

Dróg oddechowych

Skóry

Układu nerwowego
Warto wiedzieć

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Jak przekonują onkolodzy, profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ wczesne wykrycie tego...

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Nowotwory kobiecych narządów płciowych (uwzględniając raka piersi) są najczęstszymi nowotworami u kobiet. Blisko połowa wszystkich nowotworów...