Jeżeli wizyty u lekarza ginekologa nie są odbywane regularnie, a zalecamy, aby odbywały się one raz na rok lub raz na dwa lata, wówczas trudno jest nowotwór wykryć we wczesnym stadium i możliwe jest, że choroba rozwinie się dalej.

prof. dr hab. n. med. MARCIN JÓŹWIK

Kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa
Wydziału Nauk Medycznych
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Choroba i jej objawy


Rak trzonu macicy jest chorobą kobiet dojrzałych; głównie dotyczy kobiet, które przestały miesiączkować, które zakończyły swoją rozrodczość. Jednym z pierwszych objawów raka trzonu macicy są nieprawidłowe krwawienia post menopauzalne – mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Jóźwik, Kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

Nowotwór szyjki macicy


Rak szyjki macicy jest chorobą rzadką, dotyczącą tylko ok. 2 % kobiet, natomiast bardzo groźną, gdyż nieleczony we wczesnym stadium, potrafi zająć okoliczne tkanki, a wówczas jego pełne usunięcie jest trudne - mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Jóźwik, Kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.


Leczenie


W przypadku tych chorób - chorób nowotworowych trzonu oraz szyjki macicy - zwykle postępowaniem z wyboru, szczególnie we wczesnych stadiach, jest postępowanie operacyjne - mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Jóźwik, Kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.


 

Profilaktyka


Jak wiadomo, w medycynie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, a zatem chciałbym powiedzieć kilka słów na temat profilaktyki raka szyjki macicy - mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Jóźwik, Kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.


Czy wiesz, że...?

U 85 % kobiet chorujących na nowotwory trzonu macicy, raka zdiagnozowano na wczesnym etapie choroby, co umożliwia niemal całkowite wyleczenie.


Słownik pojęć

Badania przesiewowe
rodzaj badania strategicznego, przeprowadzanego wśród osób, które nie posiadają objawów choroby, w celu jej wykrycia i wczesnego leczenia..Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Profilaktyka nowotworów głowy i szyi

|   Aktualności

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.