Wirus brodawczaka ludzkiego, który jest przyczyną nowotworów szyjki macicy, szerzy się drogą płciową, dlatego ważne są zachowania seksualne kobiet - wiek rozpoczęcia współżycia, ilość partnerów, czy stosowanie antykoncepcji.
prof. dr hab. n. med. KAZIMIERZ PITYŃSKI
Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii
Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
-
Wybierz zakładkę:
Choroba i jej objawy
Rak szyjki macicy występuje przede wszystkim w krajach rozwijających się; 80% nowych przypadków raka szyjki macicy na świecie dotyczy właśnie krajów rozwijających się. (...) jeżeli chodzi o częstość występowania tego nowotworu, Polska może zaliczać się do krajów rozwijających się - mówi prof. dr hab. n. med. Kazimierz Pityński, Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Diagnostyka
Ten rak jest łatwy do wykrycia (...), jeżeli zastosujemy pewne metody wykrywcze i takimi metodami dzisiaj dysponujemy. Podstawowym badaniem wskazującym na to, że w obrębie szyjki macicy dzieją się rzeczy nieprawidłowe, co jest objawem raka, jest badanie cytologiczne - mówi prof. dr hab. n. med. Kazimierz Pityński, Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Leczenie
Dobrze byłoby, żeby leczenie było prowadzone w ośrodkach wyspecjalizowanych. Mamy w województwie małopolskim ponad 30 ginekologów-onkologów, a więc specjalistów położnictwa i ginekologii, którzy są wyszkoleni w diagnostyce i leczeniu nowotworów żeńskiego narządu płciowego - mówi prof. dr hab. n. med. Kazimierz Pityński, Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Profilaktyka
Jeżeli chodzi o profilaktykę, to możemy mówić o tzw. profilaktyce pierwotnej i profilaktyce wtórnej. Profilaktyka wtórna to jest właśnie wykrywanie stanów nowotworowych i wczesnych postaci raka. Jeżeli chodzi o profilaktykę pierwotną, to tak naprawdę zależy od zachowań pacjentki - mówi prof. dr hab. n. med. Kazimierz Pityński, Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Czy wiesz, że...?
Dostępne są szczepionki, pozwalające uchronić przed infekcją niektórych wirusów, odpowiedzialnych za powstawanie nowotworu szyjki macicy.
Słownik pojęć
Badanie histopatologiczne
– badanie pod mikroskopem materiału pobranego od pacjenta w celu oceny charakteru procesu chorobowego; ma duże znaczenie w rozpoznawaniu chorób nowotworowych, wielu schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych, monitorowaniu postępu leczenia. Zobacz więcejProfilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim
Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632
Nowotwory

Przewodu pokarmowego

Nowotwory kobiece

Narządów męskich

Dróg oddechowych

Skóry

Układu nerwowego
Warto wiedzieć

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Jak przekonują onkolodzy, profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ wczesne wykrycie tego...

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Nowotwory kobiecych narządów płciowych (uwzględniając raka piersi) są najczęstszymi nowotworami u kobiet. Blisko połowa wszystkich nowotworów...