Wirus brodawczaka ludzkiego, który jest przyczyną nowotworów szyjki macicy, szerzy się drogą płciową, dlatego ważne są zachowania seksualne kobiet - wiek rozpoczęcia współżycia, ilość partnerów, czy stosowanie antykoncepcji.

prof. dr hab. n. med. KAZIMIERZ PITYŃSKI

Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii
Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Choroba i jej objawy


Rak szyjki macicy występuje przede wszystkim w krajach rozwijających się; 80% nowych przypadków raka szyjki macicy na świecie dotyczy właśnie krajów rozwijających się. (...) jeżeli chodzi o częstość występowania tego nowotworu, Polska może zaliczać się do krajów rozwijających się - mówi prof. dr hab. n. med. Kazimierz Pityński, Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 


Diagnostyka


Ten rak jest łatwy do wykrycia (...), jeżeli zastosujemy pewne metody wykrywcze i takimi metodami dzisiaj dysponujemy. Podstawowym badaniem wskazującym na to, że w obrębie szyjki macicy dzieją się rzeczy nieprawidłowe, co jest objawem raka, jest badanie cytologiczne - mówi prof. dr hab. n. med. Kazimierz Pityński, Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Leczenie


Dobrze byłoby, żeby leczenie było prowadzone w ośrodkach wyspecjalizowanych. Mamy w województwie małopolskim ponad 30 ginekologów-onkologów, a więc specjalistów położnictwa i ginekologii, którzy są wyszkoleni w diagnostyce i leczeniu nowotworów żeńskiego narządu płciowego - mówi prof. dr hab. n. med. Kazimierz Pityński, Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 


Profilaktyka


Jeżeli chodzi o profilaktykę, to możemy mówić o tzw. profilaktyce pierwotnej i profilaktyce wtórnej. Profilaktyka wtórna to jest właśnie wykrywanie stanów nowotworowych i wczesnych postaci raka. Jeżeli chodzi o profilaktykę pierwotną, to tak naprawdę zależy od zachowań pacjentki - mówi prof. dr hab. n. med. Kazimierz Pityński, Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 


Czy wiesz, że...?

Dostępne są szczepionki, pozwalające uchronić przed infekcją niektórych wirusów, odpowiedzialnych za powstawanie nowotworu szyjki macicy.


Słownik pojęć

Badanie histopatologiczne
– badanie pod mikroskopem materiału pobranego od pacjenta w celu oceny charakteru procesu chorobowego; ma duże znaczenie w rozpoznawaniu chorób nowotworowych, wielu schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych, monitorowaniu postępu leczenia. Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Jak uchronić się przed czerniakiem?

|   Styl życia

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry lub błon śluzowych, powstający z tzw. melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Jest to najbardziej niebezpieczny i...

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.