Wirus brodawczaka ludzkiego, który jest przyczyną nowotworów szyjki macicy, szerzy się drogą płciową, dlatego ważne są zachowania seksualne kobiet - wiek rozpoczęcia współżycia, ilość partnerów, czy stosowanie antykoncepcji.

prof. dr hab. n. med. KAZIMIERZ PITYŃSKI

Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii
Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Choroba i jej objawy


Rak szyjki macicy występuje przede wszystkim w krajach rozwijających się; 80% nowych przypadków raka szyjki macicy na świecie dotyczy właśnie krajów rozwijających się. (...) jeżeli chodzi o częstość występowania tego nowotworu, Polska może zaliczać się do krajów rozwijających się - mówi prof. dr hab. n. med. Kazimierz Pityński, Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 


Diagnostyka


Ten rak jest łatwy do wykrycia (...), jeżeli zastosujemy pewne metody wykrywcze i takimi metodami dzisiaj dysponujemy. Podstawowym badaniem wskazującym na to, że w obrębie szyjki macicy dzieją się rzeczy nieprawidłowe, co jest objawem raka, jest badanie cytologiczne - mówi prof. dr hab. n. med. Kazimierz Pityński, Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Leczenie


Dobrze byłoby, żeby leczenie było prowadzone w ośrodkach wyspecjalizowanych. Mamy w województwie małopolskim ponad 30 ginekologów-onkologów, a więc specjalistów położnictwa i ginekologii, którzy są wyszkoleni w diagnostyce i leczeniu nowotworów żeńskiego narządu płciowego - mówi prof. dr hab. n. med. Kazimierz Pityński, Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 


Profilaktyka


Jeżeli chodzi o profilaktykę, to możemy mówić o tzw. profilaktyce pierwotnej i profilaktyce wtórnej. Profilaktyka wtórna to jest właśnie wykrywanie stanów nowotworowych i wczesnych postaci raka. Jeżeli chodzi o profilaktykę pierwotną, to tak naprawdę zależy od zachowań pacjentki - mówi prof. dr hab. n. med. Kazimierz Pityński, Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 


Czy wiesz, że...?

Dostępne są szczepionki, pozwalające uchronić przed infekcją niektórych wirusów, odpowiedzialnych za powstawanie nowotworu szyjki macicy.


Słownik pojęć

Badanie histopatologiczne
– badanie pod mikroskopem materiału pobranego od pacjenta w celu oceny charakteru procesu chorobowego; ma duże znaczenie w rozpoznawaniu chorób nowotworowych, wielu schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych, monitorowaniu postępu leczenia. Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Chemioterapia – na czym polega?

|   Świat nauki

Chemioterapia to jedna z podstawowych metod leczenia nowotworów złośliwych, której celem jest zahamowanie wzrostu wszystkich ognisk nowotworu w...

Styl życia a nowotwory złośliwe

|   Styl życia

Masz sporo zbędnych kilogramów? Czy wiesz, co to znaczy dla twojego jelita grubego, pęcherzyka żółciowego czy nerek? A jeśli jesteś kobietą – to...

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.