Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita? Należy zdrowo się odżywiać; dbać, aby dieta była zbilansowana; unikać diety bogato tłuszczowej; unikać diety zawierającej bardzo dużo czerwonego mięsa; unikać diety nie zawierającej odpowiedniej ilości warzyw i owoców.

Dr hab. n. med. WOJCIECH WYSOCKI

Centrum Onkologii, Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie

O chorobie


Rak jelita grubego to jedna z najważniejszych chorób, jaka dotyka Polaków. Nowotwory jelita grubego najczęściej mają charakter gruczolakoraków, ponieważ wywodzą się z nabłonka gruczołowego przewodu pokarmowego - jelita grubego w tym wypadku - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Objawy i diagnostyka


W przypadku powzięcia przez lekarza podejrzenia obecności raka jelita grubego na podstawie charakterystycznych wstępnych objawów, takich jak zmiana rytmu wypróżnień, obecność krwi utajonej w stolcu albo nawet obecność świeżej krwi w stolcu, należy właściwie zaplanować diagnostykę - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Kolonoskopia


Kolonoskopia jest badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w trakcie którego oceniamy błonę śluzową (...) całego jelita grubego - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Leczenie


Po właściwie przeprowadzonej diagnostyce nadchodzi czas, aby odpowiednio poprowadzić leczenie. Właściwe liczenie jest kluczem do wyleczenia - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Profilaktyka


Mówiąc o prewencji nowotworów w ogóle, a raka jelita grubego w szczególności, trzeba wspomnieć o trzech poziomach prewencji. W onkologii mówimy o tzw. prewencji pierwotnej, prewencji wtórnej i prewencji trzeciorzędowej - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Moja historia


Złe samopoczucie, osłabienie organizmu i nagła utrata wagi skłoniły pana Dariusza (lat 45) do poddania się diagnostyce.

Czy wiesz, że...?

Konsekwencją sposobu, w jaki się odżywiamy, jest fakt, że rak jelita grubego jest trzecim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym, na jaki chorują Polacy.


Słownik pojęć

Badanie PET
(pozytonowa emisyjna tomografia) - badania całego ciała pacjenta przy wykorzystaniu urządzeń PET/CT. Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Profilaktyka nowotworów głowy i szyi

|   Aktualności

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.