Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita? Należy zdrowo się odżywiać; dbać, aby dieta była zbilansowana; unikać diety bogato tłuszczowej; unikać diety zawierającej bardzo dużo czerwonego mięsa; unikać diety nie zawierającej odpowiedniej ilości warzyw i owoców.
Dr hab. n. med. WOJCIECH WYSOCKI
Centrum Onkologii, Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie
-
Wybierz zakładkę:
O chorobie
Rak jelita grubego to jedna z najważniejszych chorób, jaka dotyka Polaków. Nowotwory jelita grubego najczęściej mają charakter gruczolakoraków, ponieważ wywodzą się z nabłonka gruczołowego przewodu pokarmowego - jelita grubego w tym wypadku - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.
Objawy i diagnostyka
W przypadku powzięcia przez lekarza podejrzenia obecności raka jelita grubego na podstawie charakterystycznych wstępnych objawów, takich jak zmiana rytmu wypróżnień, obecność krwi utajonej w stolcu albo nawet obecność świeżej krwi w stolcu, należy właściwie zaplanować diagnostykę - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.
Kolonoskopia
Kolonoskopia jest badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w trakcie którego oceniamy błonę śluzową (...) całego jelita grubego - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.
Leczenie
Po właściwie przeprowadzonej diagnostyce nadchodzi czas, aby odpowiednio poprowadzić leczenie. Właściwe liczenie jest kluczem do wyleczenia - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.
Profilaktyka
Mówiąc o prewencji nowotworów w ogóle, a raka jelita grubego w szczególności, trzeba wspomnieć o trzech poziomach prewencji. W onkologii mówimy o tzw. prewencji pierwotnej, prewencji wtórnej i prewencji trzeciorzędowej - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.
Moja historia
Złe samopoczucie, osłabienie organizmu i nagła utrata wagi skłoniły pana Dariusza (lat 45) do poddania się diagnostyce.
Czy wiesz, że...?
Konsekwencją sposobu, w jaki się odżywiamy, jest fakt, że rak jelita grubego jest trzecim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym, na jaki chorują Polacy.
Słownik pojęć
Badanie PET
(pozytonowa emisyjna tomografia) - badania całego ciała pacjenta przy wykorzystaniu urządzeń PET/CT. Zobacz więcejProfilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim
Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632
Nowotwory

Przewodu pokarmowego

Nowotwory kobiece

Narządów męskich

Dróg oddechowych

Skóry

Układu nerwowego
Warto wiedzieć

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Jak przekonują onkolodzy, profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ wczesne wykrycie tego...

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Nowotwory kobiecych narządów płciowych (uwzględniając raka piersi) są najczęstszymi nowotworami u kobiet. Blisko połowa wszystkich nowotworów...