Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita? Należy zdrowo się odżywiać; dbać, aby dieta była zbilansowana; unikać diety bogato tłuszczowej; unikać diety zawierającej bardzo dużo czerwonego mięsa; unikać diety nie zawierającej odpowiedniej ilości warzyw i owoców.

Dr hab. n. med. WOJCIECH WYSOCKI

Centrum Onkologii, Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie

O chorobie


Rak jelita grubego to jedna z najważniejszych chorób, jaka dotyka Polaków. Nowotwory jelita grubego najczęściej mają charakter gruczolakoraków, ponieważ wywodzą się z nabłonka gruczołowego przewodu pokarmowego - jelita grubego w tym wypadku - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Objawy i diagnostyka


W przypadku powzięcia przez lekarza podejrzenia obecności raka jelita grubego na podstawie charakterystycznych wstępnych objawów, takich jak zmiana rytmu wypróżnień, obecność krwi utajonej w stolcu albo nawet obecność świeżej krwi w stolcu, należy właściwie zaplanować diagnostykę - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Kolonoskopia


Kolonoskopia jest badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w trakcie którego oceniamy błonę śluzową (...) całego jelita grubego - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Leczenie


Po właściwie przeprowadzonej diagnostyce nadchodzi czas, aby odpowiednio poprowadzić leczenie. Właściwe liczenie jest kluczem do wyleczenia - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Profilaktyka


Mówiąc o prewencji nowotworów w ogóle, a raka jelita grubego w szczególności, trzeba wspomnieć o trzech poziomach prewencji. W onkologii mówimy o tzw. prewencji pierwotnej, prewencji wtórnej i prewencji trzeciorzędowej - mówi dr hab. n. med. Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Moja historia


Złe samopoczucie, osłabienie organizmu i nagła utrata wagi skłoniły pana Dariusza (lat 45) do poddania się diagnostyce.

Czy wiesz, że...?

Konsekwencją sposobu, w jaki się odżywiamy, jest fakt, że rak jelita grubego jest trzecim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym, na jaki chorują Polacy.


Słownik pojęć

Badanie PET
(pozytonowa emisyjna tomografia) - badania całego ciała pacjenta przy wykorzystaniu urządzeń PET/CT. Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Jak uchronić się przed czerniakiem?

|   Styl życia

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry lub błon śluzowych, powstający z tzw. melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Jest to najbardziej niebezpieczny i...

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.