Spożywanie dużej ilości soli, ryb wędzonych i alkoholu oraz palenie papierosów - to czynniki, które powodują większą zachorowalność na nowotwór żołądka. 

prof. nadzw. dr hab. n. med. PIOTR SKOTNICKI

Ordynator Oddziału Zabiegowego Chirurgicznego
Szpitala św. Rafała w Krakowie

O chorobie


Nowotwory złośliwe żołądka to rzadkie nowotwory. W 95 % jest to przede wszystkim rak żołądka; występują również chłoniaki, guzy neuroendokrynne i guzy podścieliska, czyli GIST. Jest to nowotwór piątej dekady życia; wzrost zachorowania na raka żołądka przede wszystkim występuje powyżej 50-tego roku życia - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Skotnicki, Ordynator Oddziału Zabiegowego Chirurgicznego Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Objawy i diagnostyka


W przypadku raka żołądka głównym objawem, który występuje to niecharakterystyczne dolegliwości bólowe w obrębie nadbrzusza, uczucie zgagi, spadek wagi ciała, smoliste stolce. Jeżeli zauważamy, że te objawy występują dłużej niż 2-3 tygodnie po wdrożeniu leczenia przeciwwrzodowego, przeciwrefluksowego, to wówczas musimy wdrożyć odpowiednią diagnostykę - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Skotnicki, Ordynator Oddziału Zabiegowego Chirurgicznego Szpitala św. Rafała w Krakowie.

 


Gastroskopia


 

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego, którym oceniamy błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest to badanie wykonywane bez znieczulenia ogólnego, badanie wykonujemy w znieczuleniu miejscowym - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski, kierujący Pracownią Endoskopową Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Leczenie


Plan leczenia w przypadku raka żołądka w ostatnim czasie uległ zmianie. Jeżeli mamy rozpoznany rak żołądka, zarówno w badaniu endoskopowym, jak i potwierdzony w badaniu histopatologicznym z wycinków, to, oczywiście, musimy określić stopień zaawansowania tej choroby. (...) W zależności od tego, leczenie zaczynamy od neoadjuwantowej chemioterapii - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Skotnicki, Ordynator Oddziału Zabiegowego Chirurgicznego Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Profilaktyka


Profilaktyka raka żołądka przede wszystkim związana jest ze zmianą przyzwyczajeń żywieniowych, z odpowiednią dietą, która jest oparta na dużej ilości warzyw i owoców, przede wszystkim cytrusów, zawierających dużą ilość witaminy C, wyeliminowaniu dużej ilości soli, ryb wędzonych, w których znajdują się duże pokłady azotynów - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Skotnicki, Ordynator Oddziału Zabiegowego Chirurgicznego Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Czy wiesz, że...?

W ostatnim czasie zauważalny jest spadek zachorowań na raka żołądka, co może być efektem zmian w odżywianiu.


Słownik pojęć

Histologia
- nauka o budowie, rozwoju i funkcjach tkanek, w przeciwieństwie do anatomii, zajmuje się badaniem mikroskopowej budowy ciała..Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Profilaktyka nowotworów głowy i szyi

|   Aktualności

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.