Spożywanie dużej ilości soli, ryb wędzonych i alkoholu oraz palenie papierosów - to czynniki, które powodują większą zachorowalność na nowotwór żołądka. 

prof. nadzw. dr hab. n. med. PIOTR SKOTNICKI

Ordynator Oddziału Zabiegowego Chirurgicznego
Szpitala św. Rafała w Krakowie

O chorobie


Nowotwory złośliwe żołądka to rzadkie nowotwory. W 95 % jest to przede wszystkim rak żołądka; występują również chłoniaki, guzy neuroendokrynne i guzy podścieliska, czyli GIST. Jest to nowotwór piątej dekady życia; wzrost zachorowania na raka żołądka przede wszystkim występuje powyżej 50-tego roku życia - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Skotnicki, Ordynator Oddziału Zabiegowego Chirurgicznego Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Objawy i diagnostyka


W przypadku raka żołądka głównym objawem, który występuje to niecharakterystyczne dolegliwości bólowe w obrębie nadbrzusza, uczucie zgagi, spadek wagi ciała, smoliste stolce. Jeżeli zauważamy, że te objawy występują dłużej niż 2-3 tygodnie po wdrożeniu leczenia przeciwwrzodowego, przeciwrefluksowego, to wówczas musimy wdrożyć odpowiednią diagnostykę - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Skotnicki, Ordynator Oddziału Zabiegowego Chirurgicznego Szpitala św. Rafała w Krakowie.

 


Gastroskopia


 

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego, którym oceniamy błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest to badanie wykonywane bez znieczulenia ogólnego, badanie wykonujemy w znieczuleniu miejscowym - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski, kierujący Pracownią Endoskopową Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Leczenie


Plan leczenia w przypadku raka żołądka w ostatnim czasie uległ zmianie. Jeżeli mamy rozpoznany rak żołądka, zarówno w badaniu endoskopowym, jak i potwierdzony w badaniu histopatologicznym z wycinków, to, oczywiście, musimy określić stopień zaawansowania tej choroby. (...) W zależności od tego, leczenie zaczynamy od neoadjuwantowej chemioterapii - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Skotnicki, Ordynator Oddziału Zabiegowego Chirurgicznego Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Profilaktyka


Profilaktyka raka żołądka przede wszystkim związana jest ze zmianą przyzwyczajeń żywieniowych, z odpowiednią dietą, która jest oparta na dużej ilości warzyw i owoców, przede wszystkim cytrusów, zawierających dużą ilość witaminy C, wyeliminowaniu dużej ilości soli, ryb wędzonych, w których znajdują się duże pokłady azotynów - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Skotnicki, Ordynator Oddziału Zabiegowego Chirurgicznego Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Czy wiesz, że...?

W ostatnim czasie zauważalny jest spadek zachorowań na raka żołądka, co może być efektem zmian w odżywianiu.


Słownik pojęć

Histologia
- nauka o budowie, rozwoju i funkcjach tkanek, w przeciwieństwie do anatomii, zajmuje się badaniem mikroskopowej budowy ciała..Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Jak uchronić się przed czerniakiem?

|   Styl życia

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry lub błon śluzowych, powstający z tzw. melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Jest to najbardziej niebezpieczny i...

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.