W Internecie, na wielu portalach poświęconych tematyce Zdrowia, znaleźć można informacje dotyczące szeroko rozumianej problematyki chorób nowotworowych. Warto Wiedzieć to miejsce, w którym prezentujemy wybrane artykuły, zasługujące naszym zdaniem na uwagę. Polecamy…

 

Lek na raka. Lekarze opracowali preparat, który pozwoli "zjadać" nowotwór

|   Świat nauki

Prestiżowe czasopismo "Nature Biomedical Engineering" poinformowało o kolejnym medycznym odkryciu. Amerykańscy naukowcy są w trakcie projektowania leku, którego zdaniem będzie pobudzenie systemu immunologicznego do samoistnego niszczenia komórek nowotworowych.

Za niesamowitym odkryciem stoją lekarze z z University of Massachusetts Amherst oraz Harvard Medical School. Naukowcy wykorzystali najnowsze osiągnięcia medyczne z dziedziny immunoterapii, co pozwoliło im przygotować lek który pomoże organizmowi "zjadać" komórki nowotworowe. Jak wynika z badań opublikowanych na łamach "Nature Biomedical Engineering", preparat sprawdza się w leczeniu złośliwych nowotworów piersi i skóry.

Nowa terapia zakłada pobudzenie systemu immunologicznego w taki sposób, by automatycznie zwalczał zmiany nowotworowe. Warto zaznaczyć, że preparat został na razie przetestowany na myszach laboratoryjnych, jednak wyniki badań są na tyle satysfakcjonujące, że już za parę lat testy będą kontynuowane również na ludziach. Naukowcy już zdobyli stosowną licencję, która pozwala przyśpieszyć ten proces.

Pomimo nowoczesnych rozwiązań walka z rakiem nie należy do najłatwiejszych. Obecnie komórki rakowe potrafią doskonale ukrywać się przed atakiem ze strony makrofagów, które stanowią ważny element systemu immunologicznego. Okazało się, że komórki nowotworowe wysyłają do nich specjalny sygnał z komunikatem, który ma zniechęcić makrofagi do ich unicestwienia.

Źródło: Wirtualna Polska
Opracowani: Karolina Pietrzak

wiadomosci.wp.pl/lek-na-raka-lekarze-opracowali-preparat-ktory-pozwoli-zjadac-nowotwor-6270022552320129a

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.