W Internecie, na wielu portalach poświęconych tematyce Zdrowia, znaleźć można informacje dotyczące szeroko rozumianej problematyki chorób nowotworowych. Warto Wiedzieć to miejsce, w którym prezentujemy wybrane artykuły, zasługujące naszym zdaniem na uwagę. Polecamy…

 

9 badań, które pomagają we wczesnym wykrywaniu raka

|   Styl życia

Zdrowy styl życia i dieta to czasem za mało, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Potrzebna jest jeszcze profilaktyka. Tylko odpowiednie badania, wykonywane regularnie pozwalają wcześnie wykryć chorobę i wprowadzić odpowiednie leczenie. Ten sam schemat sprawdza się także w przypadku choroby nowotworowej. Jakie badania warto wykonywać, aby ustrzec się raka?

1. Badanie krwi
Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie morfologii krwi. Polega ono na ocenie elementów morfotycznych krwi, co pozwala określić ogólny stan zdrowia. Dzięki temu, możliwe jest również rozpoznanie stanu zapalnego, infekcji, niedokrwistości oraz innych procesów chorobowych, które mogą sugerować rozwój choroby nowotworowej. Z krwi można oznaczać także poziom markerów nowotworowych, m.in. antygen PSA - wykorzystywany w monitorowaniu schorzeń prostaty, czy antygen CA 125 - niespecyficzny marker pomocny w diagnozowaniu raka jajnika.

2. Badanie USG
Badanie USG pozwala na uwidocznienie (na monitorze) struktury organów wewnętrznych, znajdujących się w zasięgu fal emitowanych przez głowicę. Badanie to może dotyczyć: jamy brzusznej, tarczycy, piersi, a także narządów moczowo-płciowych. USG daje możliwości wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w budowie narządów oraz ustalenia przyczyn wielu schorzeń. Ultrasonografia wykorzystywana jest jako badanie wstępne w diagnostyce nowotworów narządów moczowo-płciowych, oraz jamy brzusznej i miednicy.

3. Regularne badania cytologiczne
Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć stany przedrakowe, a także zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy. Odpowiednio wczesne wykrycie zmian, daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie. Cytologia daje również możliwości wykrycia infekcji dróg rodnych oraz nieprawidłowych komórek, które mogłyby potencjalnie przekształcić się w komórki nowotworowe. Aby jednak wykryć chorobę odpowiednio wcześnie, cytologię należy wykonywać regularnie. Cytologię dobrze jest wykonywać raz w roku lub częściej, w przypadku kiedy wynik ostatniego badania był nieprawidłowy.

4. RTG klatki piersiowej
RTG klatki piersiowej jest badaniem obrazowym, dzięki któremu uwidocznione zostają: płuca, drogi oddechowe, serce, naczynia, a także kości klatki piersiowej i części kręgosłupa. U osób dorosłych RTG klatki piersiowej powinien być wykonywany podczas badań okresowych raz na dwa lata, a u osób pracujących w warunkach szkodliwych czy palących papierosy raz w roku. To badanie należy do badań podstawowych w wykrywaniu pierwotnych oraz wtórnych nowotworów płuc, śródpiersia, a także chłoniaków.

5. Mammografia
Mammografia jest rodzajem prześwietlenia rentgenowskiego. Zgodnie z zaleceniami mammografia powinna być wykonywana raz na dwa lata u kobiet w wieku od 40. do 50. roku życia oraz raz na rok u kobiet po 50. roku życia. Jest stosowana jako badanie przesiewowe w celu wykrywania wczesnych zmian nowotworowych u kobiet, które nie zaobserwowały niepokojących objawów. Służy również do diagnozy chorób piersi u kobiet, które wyczuły guzek lub posiadają inne niepokojące dolegliwości m. in. bolesność piersi lub wyciek wydzieliny.

6. Badanie endoskopowe
Badanie endoskopowe umożliwia obejrzenie narządów od wewnątrz. Odbywa się ono za pomocą wprowadzonego do organizmu giętkiego instrumentu, który jest zakończony kamerą. W czasie badania jest możliwość również pobrania wycinków, które wykorzystuje się w dalszej diagnozie. Endoskopia umożliwia badanie jelita grubego (kolonoskopia), żołądka (gastroskopia), pochwy (kolposkopia), pęcherza (ureteroskopia), a także krtani (laryngoskopia) oraz oskrzeli (bronchoskopia).

7. Tomografia komputerowa
Tomografia komputerowa jest techniką obrazowania narządów, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Jej istotą jest odwzorowanie na kliszy narządów w różnych przekrojach oraz warstwach. Badanie to umożliwia zlokalizowanie ogniska choroby nawet o kilkumilimetrowej średnicy. Uzyskany obraz pozwala na warstwowe obejrzenie tkanek. Pozwala to na dokonanie analizy stanu tkanek oraz całych narządów narządów.

8. Samobadanie piersi
Samobadanie piersi powinno się przeprowadzać regularnie, raz w miesiącu. Jeśli podczas sprawdzania piersi wykryty zostanie niepokojący guzek, fałdka lub podejrzane zmiany, to należy się udać na konsultację lekarską. Samokontroli można dokonywać np. przed lustrem (stojąc lub siedząc), a także w pozycji leżącej.

9. Samokontrola skóry
Samokontrola skóry jest ważnym czynnikiem we wczesnym wykrywaniu potencjalnie niebezpiecznych zmian nowotworowych skóry. Ważna jest więc regularna kontrola polegająca na dokładnym oglądaniu ciała. Należy zwrócić szczególną uwagę na przestrzenie między palcami, skórę na wewnętrznej powierzchni stóp, pod pachami, za uszami, we włosach, na karku oraz w pachwinach. Trzeba kontrolować też stan (wielkość, kolor) znamion czy plam już istniejących. W przypadku niepokojących objawów należy skorzystać z konsultacji lekarskiej.


Redakcja Medonet
Źródło: Medonet
www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,badania--ktore-pomagaja-we-wczesnym-wykrywaniu-nowotworu,galeria,373353.html

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.