W Internecie, na wielu portalach poświęconych tematyce Zdrowia, znaleźć można informacje dotyczące szeroko rozumianej problematyki chorób nowotworowych. Warto Wiedzieć to miejsce, w którym prezentujemy wybrane artykuły, zasługujące naszym zdaniem na uwagę. Polecamy…

 

4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem po raz dwudziesty

|   Lekarz radzi

4 lutego już po raz dwudziesty obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Onkolodzy podkreślają, że w walce z rakiem jednym z najważniejszych narzędzi są badania przesiewowe, czyli badania, które przeprowadza się wśród osób zdrowych w celu wykrycia lub zapobiegania chorobie. W przypadku nowotworów jamy ustnej jest to przegląd stomatologiczny.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie liczba zachorowań na nowotwory zwiększy się z 14,1 mln w 2018 r. do 21,7 mln w 2030 r. W tym samym okresie liczba zgonów onkologicznych wzrośnie z 8,8 mln do 13,1 mln. W Polsce zachorowalność nowotwory zwiększy się z obecnych 165 tys. do około 180 tys. w 2025 r.

Zdrowie jest w naszych rękach. Zachęcam, by stosować zasady Kodeksu Walki z Rakiem. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych, a raka – nawet o 50% – przekonuje prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder. Wśród zasad tych znajduje się m.in. aktywność fizyczna, zdrowa dieta, rzucenie palenia, unikanie solarium, a także szczepienia (m.in. przeciw WZW typu B i wirusowi HPV) oraz badania kontrolne (morfologia, badania moczu, RTG klatki piersiowej).

Olbrzymią rolę w profilaktyce nowotworów jamy ustnej odgrywają lekarze dentyści oraz asystentki i higienistki stomatologiczne. Rak jamy ustnej lokalizuje się najczęściej w obrębie języka (50% przypadków) i dna jamy ustnej (15-20%), rzadziej – w obrębie policzka czy podniebienia. Najczęstszym nowotworem złośliwym jamy ustnej jest rak płaskonabłonkowy. Może on rozwijać się na niezmienionej błonie śluzowej lub podłożu przedrakowym, takim jak leukoplakia, erytroplakia czy liszaj płaski. Inne nowotwory złośliwe w obrębie jamy ustnej występują stosunkowo rzadko.

Do najważniejszych czynników ryzyka nowotworów jamy ustnej zalicza się zakażenie wirusem HPV, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Największa zachorowalność występuje w grupie wiekowej 50-70 lat, ale może dotyczyć również pacjentów młodszych. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety.

Najczęstszym objawem raka jamy ustnej, który skłania pacjenta do kontaktu z lekarzem jest utrzymujący się ból. Niestety ból jest objawem późnym, świadczącym o wysokim zaawansowaniu choroby – m.in. z tego powodu nowotwory jamy ustnej obarczone są wysokim ryzykiem śmiertelności. 

Przegląd stomatologiczny jest bardzo ważny, bo przy tej okazji można rozpoznać m.in. choroby nowotworowe jamy ustnej, a także – po zastosowaniu odpowiedniego leczenia – w wielu przypadkach zapobiec innym chorobom, takim jak uszkodzeniu serca, stawów i nerek oraz infekcjom płuc dodaje dr Janusz Meder.

Lekarz dentysta ma doskonałe warunki do dokładnego obejrzenia pacjenta pod kątem zmian nowotworowych. Przy czym nie należy ograniczać się jedynie do kontroli jamy ustnej pacjenta, o czym w kontekście lekarzy dentystów mówi się najczęściej. 

– Większość nowotworów skóry znajduje się na głowie i szyi. Mało który dermatolog może tak dobrze przyjrzeć się twarzy spokojnego pacjenta, w doskonałym świetle. Takie warunki mają tylko stomatolodzy – mówi w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Bartłomiej Kwiek, dermatolog.

Oprac. Aleksandra Filipiak-Graczykowska
Źródło: DENTONET
dentonet.pl/4-lutego-swiatowy-dzien-walki-rakiem-2/

 


Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.