W Internecie, na wielu portalach poświęconych tematyce Zdrowia, znaleźć można informacje dotyczące szeroko rozumianej problematyki chorób nowotworowych. Warto Wiedzieć to miejsce, w którym prezentujemy wybrane artykuły, zasługujące naszym zdaniem na uwagę. Polecamy…

 

Lek na raka odnaleziony?

|   Świat nauki

Odkrycie duńskich naukowców może się okazać przełomem, który ocali życie milionów osób z różnymi typami nowotworów. Czy wyczekiwany lek na raka został właśnie odnaleziony?

1. Szczęśliwy traf

Jak podaje serwis ScienceDaily.com, naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze oraz kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej szukali szczepionki na malarię dla kobiet w ciąży. Zauważyli, że istnieje cząsteczka, dzięki której pasożyt przyczepia się do łożyska. Po testach okazało się, że ta sama molekuła znajduje się w komórkach rakowych aż 90 proc. nowotworów.

Naukowcy stwierdzili, że mogą zastosować taktykę konia trojańskiego – przymocować specjalną toksynę do tej cząsteczki i „przemycić” do chorobowych komórek. W ten sposób trucizna zniszczy jedynie komórki nowotworowe, nie uszkadzając zdrowych.

Badacze poddali testom tysiące próbek – od guzów mózgu, po białaczkę. Okazało się, że ten sposób sprawdza się w przypadku 9 na 10 nowotworów.

Dotychczas naukowcy przeprowadzili próby na zwierzętach, którym wszczepiono ludzkie nowotwory. Wyniki są naprawdę obiecujące –chłoniaki nieziarnicze zmniejszyły się o 75 proc., a rak prostaty został całkowicie wyleczony u dwóch z sześciu myszy w ciągu miesiąca od podania pierwszej dawki leku.

2. Co dalej z lekiem?

Naukowcy przewidują, że testy na ludziach rozpoczną się w ciągu najbliższych czterech lat. Eksperci są pełni nadziei, że nowy sposób terapii okaże się przełomem i szansą dla milionów chorych na raka. Nie wiadomo na razie, jak ludzki organizm zareaguje na lek, jakie dawki będą potrzebne ani jakich skutków ubocznych można się spodziewać.

Terapia na pewno nie będzie dostępna dla kobiet w ciąży, ponieważ wtedy molekuła odszuka łożysko, a przyczepiona do niej toksyna będzie mogła zabić nienarodzone dziecko.

Od wielu lat naukowcy starają się znaleźć sposób na odszukanie chorobotwórczych komórek i zniszczenie ich, bez uszkadzania zdrowych. Molekuła znaleziona przy okazji badań nad malarią może być rozwiązaniem tego problemu.

Czy nowe odkrycie może być oczekiwanym przełomem?

- Badania nad skuteczną terapią przeciwnowotworową trwają od lat i nieustannie poddaje się próbom kolejne substancje lepiej lub mniej znane człowiekowi. Jak dotąd nie odnaleziono jednego "cudownego" leku - mówi portalowi abcZdrowie.pl onkolog Igor Madej. - W tym przypadku także należy zachować ostrożność. Przed nami lata badań. Jeżeli przyniosą obiecujące wyniki, a bezpieczeństwo będzie potwierdzone, z pewnością dojdzie do rejestracji i wprowadzenia na rynek. Wszystkim nam zależy na odnalezieniu leku dla naszych pacjentów. Leku skutecznego o minimalnej toksyczności. Ten kierunek działań jest kluczowy także dla autorów tego badania i należy liczyć na dobre efekty ich pracy - powiedział doktor Igor Madej.

Autorzy wierzą, że w końcu udało się odnaleźć lek na raka, który będzie skuteczny w przypadku bardzo wielu rodzajów nowotworu.
Chcą, żeby środek był tani i łatwo dostępny dla wszystkich pacjentów, którzy go potrzebują.

Sylwia Stachura
Źródło: WP abc Zdrowie
portal.abczdrowie.pl/cudowny-lek-na-raka-odnaleziony

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.