W Internecie, na wielu portalach poświęconych tematyce Zdrowia, znaleźć można informacje dotyczące szeroko rozumianej problematyki chorób nowotworowych. Warto Wiedzieć to miejsce, w którym prezentujemy wybrane artykuły, zasługujące naszym zdaniem na uwagę. Polecamy…

 

Pacjent onkologiczny i COVID-19

|   Lekarz radzi

W związku z epidemią SARS-CoV-2 na początku kwietnia Polskie Towarzystwo Onkologiczne ogłosiło zalecenia i rekomendacje dla pacjentów onkologicznych oraz placówek onkologicznych, a Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej wydało kompleksowe rekomendacje dotyczące leczenia systemowego chorych na nowotwory lite.

Rocznie z powodu nowotworu umiera prawie 100 tys. Polaków. Nie ma jeszcze wielu danych i badań dotyczących tego, jak u pacjentów onkologicznych przebiega zakażenie koronawirusem i ilu z nich zmarło z tego powodu. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że wiek chorych, choroby współistniejące oraz leczenie przeciwnowotworowe mogą zwiększać ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań i śmierci w przebiegu COVID-19.

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

W związku z epidemią SARS-CoV-2 na początku kwietnia Polskie Towarzystwo Onkologiczne ogłosiło zalecenia i rekomendacje dla pacjentów onkologicznych i placówek onkologicznych. Przede wszystkim chorzy powinni zostać w domu i unikać kontaktu z innymi osobami. Nie powinni chodzić do sklepu ani jeździć komunikacją miejską. W szpitalach został wprowadzony całkowity zakaz odwiedzin pacjentów onkologicznych, który obowiązuje do odwołania. Eksperci zalecają korzystanie z telekonsultacji oraz e-recept za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) – w przypadku przyjmowania leków na receptę w warunkach domowych.

Zgodnie z nowymi zaleceniami, pacjenci nie powinni – z obawy przed zakażeniem – odwoływać wizyt potwierdzonych przez szpital. W niektórych przypadkach odraczanie rozpoczęcia diagnostyki i leczenia stanowi zagrożenie życia i zdrowia. W sytuacji odbywania wizyty w szpitalu pacjent powinien stawić się na ściśle wyznaczoną godzinę oraz szczególnie zadbać o bezpieczeństwo: założyć jednorazową maseczkę i jednorazowe rękawiczki, a po wizycie w szpitalu odpowiednio je zdjąć i wyrzucić do kosza. Trzeba też zastosować płyn dezynfekujący na dłonie.

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej

Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej wydało kompleksowe rekomendacje dotyczące leczenia systemowego chorych na nowotwory lite w trakcie pandemii SARS-CoV-2. Według ekspertów, rozpoczynanie systemowego leczenia uzupełniającego może być w ściśle uzasadnionych sytuacjach klinicznych zastąpione ścisłą obserwacją. Należy wówczas rozważyć stosowanie jednej spośród możliwych do wykorzystania metod lub skrócenie długości całej terapii. Postępowanie w ramach systemowego leczenia przeciwnowotworowego o założeniu paliatywnym powinno być kontynuowane – możliwe jest modyfikowanie schematów i dawek w zależności od indywidualnych sytuacji. 

Profilaktyka granulopoetynami w czasie stanu zagrożenia epidemicznego powinna być stosowana u chorych z grupy pośredniego ryzyka wystąpienia gorączki neutropenicznej. Modyfikowanie systemowego leczenia przeciwnowotworowego stosowanego z założeniem paliatywnym może obejmować szersze korzystanie z leków w postaciach doustnych lub wykorzystanie leczenia metronomicznego. Eksperci nie zalecają profilaktycznego podawania leków przeciwwirusowych, gdyż nie ma to uzasadnienia naukowego.

Jeśli pacjent onkologiczny ma objawy mogące sugerować infekcję koronawirusem (gorączka, bóle mięśni, duszności), powinien skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, aby jak najszybciej wykonać test. Trzeba pamiętać, że zakażenie koronawirusem jest przeciwwskazaniem do leczenia onkologicznego.

Autor: Świat Lekarza
Zdjęcie: Depositphotos_334813590_l-2015.jpg
Źródło: światlekarza.pl
swiatlekarza.pl/pacjent-onkologiczny-i-covid-19/

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.