W Internecie, na wielu portalach poświęconych tematyce Zdrowia, znaleźć można informacje dotyczące szeroko rozumianej problematyki chorób nowotworowych. Warto Wiedzieć to miejsce, w którym prezentujemy wybrane artykuły, zasługujące naszym zdaniem na uwagę. Polecamy…

 

Siedem produktów, których unikają onkolodzy

|   Styl życia

Produkty spożywcze powodujące nowotwory stanowią częsty temat medialnych dyskusji. Nierzadko zdarza się, że sensacyjne doniesienia nie są zgodne z prawdą. Niektóre pokarmy zawierają bowiem składniki, które rzeczywiście mogą wywoływać groźne zmiany w komórkach ludzkiego ciała.

Jakich produktów spożywczych unikają onkolodzy?
Czy istnieją ich równie smaczne, ale zdrowsze zamienniki? Które substancje są odpowiedzialne za szkodliwe działanie tych artykułów?

Jakich składników onkolodzy nie tolerują w swoim jedzeniu?

Pewne produkty spożywcze zawierają w swoim składzie związki, które mogą zaburzać proces namnażania się komórek i wywoływać choroby nowotworowe, ponieważ organizm ich nie trawi lub odczytuje jako substancje trujące. Niektóre z nich działają negatywnie na ludzki organizm, nawet kiedy są przyjmowane w bardzo niewielkich ilościach. Jedzenie innych wystarczy natomiast ograniczać. Te szkodliwe substancje to na przykład:

Produkty, których unikają onkolodzy – sól

Sól stanowi istotny element kultury Zachodu. Ma ona znaczenie symboliczne, na przykład witanie kogoś chlebem i solą oznacza przyjmowanie go z otwartymi ramionami. Ta wyjątkowa przyprawa jest używana w większości europejskich i amerykańskich dań. Wykorzystuje się ją też od tysiącleci do konserwowania pokarmów. Niestety spożywanie zbyt dużych ilości soli negatywnie wpływa na ludzki organizm. Takie przyzwyczajenie powoduje między innymi wzrost ciśnienia tętniczego i zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy. Codzienne jedzenie słonych potraw podwyższa też niebezpieczeństwo wystąpienia chorób nowotworowych.

Nowotwory związane z nadmiernym spożywaniem soli to przede wszystkim rak żołądka i rak trzustki. Rekomendowana dzienna porcja tej przyprawy wynosi mniej niż 5 g, ale należy wliczyć w ten limit również inne źródła sodu. 1 g tego pierwiastka stanowi równoważność 2,5 g soli. Niewielka ilość tych białych kryształków dodawana do domowych potraw nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia. Należy się jednak wystrzegać kupnych produktów z dużym dodatkiem sodu. Warto czytać dokładnie etykiety artykułów spożywczych.

Zdrowe zamienniki soli są nie tylko zdrowe, ale również bardzo smaczne. Prawdopodobnie najlepszym z nich jest sos sojowy. Zawiera on dużą ilość sodu, ale negatywny wpływ tego pierwiastka na organizm zostaje zrównoważony przez prozdrowotne działanie soi. Ta japońska przyprawa ma smak słony i umami. Stanowi świetny dodatek do mięs, warzyw i zup. Sól można też zastąpić świeżym lub suszonym czosnkiem albo mieszanką przypraw curry, która zwykle zawiera: kurkumę, kumin, pieprz cayenne, słodką paprykę, kardamon, gałkę muszkatołową i inne dodatki.

Produkty, których unikają onkolodzy – margaryna

Tłuszcze trans wywierają szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Są one obecne we wszystkich produktach smażonych na głębokim tłuszczu, a także w sztucznie utwardzonych olejach roślinnych, na przykład w margarynie. Ten rodzaj lipidów występuje w naturze jedynie w bardzo niewielkich ilościach w produktach odzwierzęcych. Niestety chemicznie uformowane tłuszcze trans stanowią znaczący element nowoczesnej diety opartej na przetworzonych produktach.

Tłuszcze trans sprzyjają rozwojowi niektórych typów nowotworów. Należą do nich rak jelita grubego, rak piersi i rak stercza. Całkowite wyeliminowanie tego typu lipidów z diety może być trudne, ale watro ograniczyć ich spożywanie do minimum. Dobre sposoby, by to osiągnąć, to na przykład:

Jeśli chcesz przebadać się pod kątem ryzyka zachorowania na nowotwory, wykonaj badania diagnostyczne - wybierz pakiet badań w kierunku chorób nowotworowych dla kobiet lub pakiet badań dla mężczyzn.

Produkty, których unikają onkolodzy – czipsy ziemniaczane

Czipsy ziemniaczane zawierają ogromną ilość soli, węglowodanów prostych i tłuszczów trans. Mają więc w swoim składzie aż trzy składniki sprzyjające nowotworzeniu. Ta popularna przekąska nie dostarcza organizmowi niemal żadnych wartościowych substancji. Nawet witaminy obecne w ziemniakach ulegają zniszczeniu podczas smażenia. Najlepszym wyborem dla osób dbających o swoje zdrowie jest całkowite wykreślenie czipsów ze swojego jadłospisu albo zastąpienie ich takimi wypiekanymi w piecu bez dodatku tłuszczu.

Produkty, których unikają onkolodzy – płatki śniadaniowe

Płatki zbożowe to popularne śniadanie dla dzieci. Niestety podawanie ich maluchom zaszczepia w nich od najmłodszych lat nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Zawierają one tyle cukru, że właściwie należałoby nazywać je słodyczami. Podczas produkcji płatków zbożowych dodaje się do nich sacharozę i syrop glukozowo-fruktozowy. Wszystko po to, by dzieci chętnie je jadły i namawiały rodziców do kupowania kolejnych opakowań.

Płatki śniadaniowe mają wysoki indeks glikemiczny. Oznacza to, że zawierają one dużo węglowodanów prostych, a spożywanie ich powoduje nagły wzrost stężenia glukozy we krwi. Według badania zatytułowanego „Glycemic Index, Glycemic Load, and Lung Cancer Risk in Non-Hispanic Whites”, opublikowanego w 2016 roku przez Stephanie C. Melkonian wraz ze współpracownikami, spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór płuc.

Popularne płatki z mlekiem warto wymienić na inne szybkie i zdrowe, zbożowo-mleczne śniadanie. Pyszna owsianka to przykład zrównoważonego posiłku. Pomimo że porcja tego dania jest stosunkowo wysokokaloryczna, węglowodany zawarte w produktach owsianych są rozkładane powoli i stopniowo. Dzięki temu ta potrawa ma niski indeks glikemiczny. To oznacza, że skonsumowanie takiego śniadania pozwala dłużej pozostać sytym, co zmniejsza pokusę podjadania pomiędzy posiłkami. Najlepiej dodać do owsianki świeże owoce i zdrowe orzechy.

Produkty, których unikają onkolodzy – alkohol

Alkohol jest klasyfikowany jako karcynogen, czyli czynnik rakotwórczy. To oznacza, że spożywanie go powoduje mutowanie materiału genetycznego organizmów żywych, co może prowadzić do rozwoju nowotworów. Picie etanolu wywołuje wiele chorób z tej grupy, a do najczęstszych zalicza się raka:

- wątroby,

- głowy i szyi,

- płuc,

- przełyku,

- piersi,

- żołądka,

- jelita grubego,

- odbytu.

Alkohol – jedna z przyczyn raka wątroby

Wątroba to narząd, który pełni wiele funkcji w organizmie. Należy do nich między innymi neutralizowanie toksyn, na przykład alkoholu i amoniaku. Z tego powodu ten istotny organ jest wyjątkowo mocno narażony na szkodliwe działanie trucizn. Nadużywanie etanolu wywołuje zmiany w tkankach wątroby. Najpierw dochodzi do stłuszczenia jego komórek. Następnie pojawia się stan zapalny i włóknienie narządu. Kolejnym stadium choroby jest marskość wątroby, która bardzo często prowadzi do raka tego narządu.

Alkohol – jedna z przyczyn chorób nowotworowych przewodu pokarmowego

Według artykułu „Alcohol consumption and site-specific cancer risk: a comprehensive dose-response meta-analysis” opublikowanego w 2014 roku przez zespół naukowców z Europy i Stanów Zjednoczonych spożywanie dużych ilości alkoholu kilkukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita grubego i odbytu. Szczególnie szkodliwe są napoje wysokoprocentowe, na przykład wódka i whisky. Ryzyko uszkodzenia przez etanol materiału genetycznego jest jeszcze wyższe w przypadku osób, które palą papierosy.

Produkty, których unikają onkolodzy – przetwory mięsne

Przetwory mięsne, których spożywanie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór, to na przykład:

- bekon,

- kiełbasy,

- parówki,

- wędzone szynki.

W 2015 roku opublikowano artykuł pod tytułem „Carcinogenicity of consumption of red and processed meat”, który został przygotowany przez dwudziestodwuosobową grupę naukowców, stwierdzający, że jedzenie 50 g przetworzonego mięsa dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 18 proc. Aby optymalnie zadbać o swój organizm, warto zredukować spożywanie tego typu pokarmów do minimum, a najlepiej zupełnie wykreślić je ze swojej diety. Zdrowe sposoby przyrządzania produktów odzwierzęcych to pieczenie i gotowanie.

Produkty, których unikają onkolodzy – jedzenie z puszki

Producenci jedzenia w puszkach wkładają do tych metalowych pojemników wiele zdrowych artykułów spożywczych. Fasolka, groszek czy pomidory wywierają bardzo korzystny wpływ na ludzki organizm. Niestety po zapakowaniu ich do puszki mogą one mieć właściwości rakotwórcze. Wszystko przez to, że wiele metalowych opakowań używanych w przemyśle spożywczym jest od środka powleczonych bisfenolem A, inaczej BPA.

Według badania przeprowadzonego w 2015 roku przez naukowców z Gdańska zatytułowanego „Health risk of exposure to Bisphenol A (BPA)” ekspozycja na bisfenol A ma związek z rozwojem nowotworów piersi i prostaty. Ze względu na problemy zdrowotne wywoływane tą substancją, coraz więcej producentów rezygnuje z używania jej. W większości sklepów można kupić artykuły puszkowane oznaczone symbolem „BPA free”.

Substancje takie jak tłuszcze trans i alkohol etylowy wpływają negatywnie na ludzkie zdrowie. Spożywanie ich nawet w niewielkich ilościach zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Z kolei sól czy węglowodany proste mogą być elementami zdrowej i zrównoważonej diety. Należy jednak unikać produktów o dużej zawartości sodu oraz tych z wysokim indeksem glikemicznym. Szkodliwe dla materiału komórkowego artykuły warto zastąpić ich zdrowymi zamiennikami.

Źródło: MEDEONET.PL
https://zywienie.medonet.pl/zdrowe-odzywianie/zdrowa-dieta/7-produktow-ktorych-unikaja-onkolodzy/tlrn603

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.