W Internecie, na wielu portalach poświęconych tematyce Zdrowia, znaleźć można informacje dotyczące szeroko rozumianej problematyki chorób nowotworowych. Warto Wiedzieć to miejsce, w którym prezentujemy wybrane artykuły, zasługujące naszym zdaniem na uwagę. Polecamy…

 

Profilaktyka raka jelita grubego

|   Styl życia

Rak jelita grubego stanowi aż 10 proc. wszystkich przypadków nowotworów w Polsce, a ze względu na fakt, że zwykle jest wykrywany w późnym stadium, cechuje się wysoką śmiertelnością. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia lub ewentualnie wykryć go w początkowym etapie, gdy można go z powodzeniem wyleczyć.

1/8 Jedz kolorowo!

Chodzi przede wszystkim o warzywa i owoce. Są one bogate w błonnik, który doskonale wymiata resztki pokarmowe z jelita, a tym samym utrzymuje je w dobrej kondycji i minimalizuje ryzyko wystąpienia procesów zapalnych, które mogą prowadzić do powstania nowotworu. Warto sięgać również po kasze oraz produkty zbożowe wykonane z mąki z pełnego przemiału.

2/8 Ogranicz mięso

Badania pokazują, że spożywanie czerwonego mięsa znacznie podnosi ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Również mięso przetworzone - np. parówki, czy wszelkiego rodzaju wędzonki - sprawiają, że prawdopodobieństwo wystąpienia raka okrężnicy rośnie aż o 18 proc.

3/8 Zrzuć zbędne kilogramy

Podwyższony poziom leptyny - hormonu wydzielanego przez komórki tłuszczowe - sprzyja powstawaniu polipów w jelicie. Te z kolei mogą przekształcać się w złośliwe guzy. Spadek masy ciała niweluje ten problem.

4/8 Ostaw używki

Zarówno palenie papierosów, jak i picie dużych ilości alkoholu, zwiększają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Papierosy najlepiej całkowicie rzucić, a alkohol ograniczyć do trzech drinków lub lampek wina tygodniowo.

5/8 Uzupełniaj witaminy

Nie trzeba sięgać zaraz po całą tablicę Mendelejewa, jest jednak szczególna witamina, której brakuje większości Polaków. Chodzi mianowicie o witaminę D, która powstaje w naszej skórze, gdy jesteśmy poddani działaniu promieni słonecznych. Badania wykazują, że obniżony poziom tej witaminy sprzyja procesowi nowotworowemu.

6/8 Monitoruj wypróżnienia

Jeżeli rytm twoich wypróżnień nagle się zmienił i utrzymuje się przez dłuższy czas, może być to sygnał świadczący o obecności guza w jelicie. W takich wypadkach najeży zwrócić uwagę również na wygląd stolca. Zabarwienie ciemniejsze niż zwykle może świadczyć o krwawieniu.

7/8 Test na M2-PK

M2-PK to enzym, który ma duże znaczenie w metabolizmie komórek rakowych. Z tego względu jego obecność jest w kale może świadczyć o procesie nowotworowym na bardzo wczesnym etapie. Test M2-PK pozwala również wykryć polipy, które mogą dopiero ulec zezłośliwieniu.

8/8 Rób kolonoskopię

Rak jelita grubego wykryty na wczesnym etapie w wielu przypadkach jest całkowicie wyleczalny. Niestety, długo rozwija się bez objawów i jednym skutecznym sposobem na postawienie diagnozy w początkowym stadium, jest wykonywanie regularnej kolonoskopii. Wszystkie osoby po 50. roku życia powinny wykonać badanie i powtarzać je co 10 lat.

Autor: AG
Źródło: MEDONET

www.medonet.pl/magazyny/ochron-sie-przed-rakiem-,profilaktyka-raka-jelita-grubego,galeria,1721515.html

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.