W Internecie, na wielu portalach poświęconych tematyce Zdrowia, znaleźć można informacje dotyczące szeroko rozumianej problematyki chorób nowotworowych. Warto Wiedzieć to miejsce, w którym prezentujemy wybrane artykuły, zasługujące naszym zdaniem na uwagę. Polecamy…

 

Cytologia może pomóc w diagnostyce innych nowotworów. Przełomowe badania

|   Aktualności

Komórki pobrane podczas cytologii mogą być przydatne do wykrywania nowotworów zlokalizowanych w innych miejscach, takich jak piersi, czy jajniki. Naukowcy twierdzą, że znaleźli charakterystyczne sygnatury w komórkach szyjki macicy powiązane z innymi nowotworami. Te informacje mogą być ostrzeżeniem i wskazówką dla specjalistów, którzy zlecili wykonanie badania cytologicznego - podano na łamach czasopisma Nature Communications. Informacje te przekazał portal BBC News.

W ramach programów profilaktycznych kobiety jak najczęściej powinny korzystać z badań w kierunku raka szyjki macicy, a co kilka lat, po 50. roku życia, mogą też wykonywać badanie mammograficzne. Jest to bardzo ważne z uwagi na możliwość wczesnej diagnostyki, która ratuje życie.

Jednak wciąż nie ma wiarygodnego testu przesiewowego na wykrycie wczesnego raka jajnika. Guzy te są często bardziej zaawansowane i trudniejsze do leczenia, gdy zostaną zdiagnozowane. Kiedy komórki stają się rakowe, często wykazują charakterystyczne wczesne zmiany na poziomie molekularnym.

Naukowcy są przekonani, że znaleźli nieprawidłowości w próbkach cytologicznych, które mogą pomóc w identyfikacji kobiet z wyższym ryzykiem wystąpienia innych nowotworów, nie tylko raka szyjki macicy.

Aby zidentyfikować najważniejsze z nich, związane z rakiem piersi i jajnika, prof. Martin Widschwendter i jego współpracownicy przeanalizowali próbki komórek rozmazu szyjki macicy:

  • U 242 kobiety z rakiem jajnika i 869 bez raka jajnika,

  • U 329 kobiet z rakiem piersi i 869 bez raka piersi.

Rozmawiamy o zidentyfikowaniu kobiet o wyższym ryzyku, które inaczej mogłyby tego nie wiedzieć. Mogą wtedy mieć dodatkowe badania na raka. To trochę jak sprawdzanie ciśnienia krwi, aby zobaczyć, kto jest zagrożony i ma problemy z sercem - powiedział BBC News prof. Martin Widschwendter.

W Wielkiej Brytanii u około 20 kobiet dziennie diagnozuje się raka jajnika. Często daje on objawy podobne do innych częstszych i mniej poważnych schorzeń, w tym:

  • uporczywe wzdęcia lub obrzęk brzucha,

  • szybkie uczucie sytości i/lub utrata apetytu,

  • ból w podbrzuszu, miednicy lub plecach,

  • oddawanie moczu częściej niż zwykle.

A sporadycznie:

  • ekstremalne zmęczenie,

  • utrata lub przyrost masy ciała,

  • problemy jelitowe.

Jeśli regularnie masz jeden lub więcej z tych objawów, które nie są dla Ciebie normalne, ważne jest, aby umówić się na wizytę u swojego lekarza rodzinnego. Mężczyźni również mogą zachorować na raka piersi i nie powinni ignorować takich objawów, jak guzek.
 

Katarzyna Podraza
Źródło: RMF TWOJE ZDROWIE
twojezdrowie.rmf24.pl/choroby/nowotwory/news-cytologia-moze-pomoc-w-diagnostyce-innych-nowotworow-przelom,nId,5810985

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.