W Internecie, na wielu portalach poświęconych tematyce Zdrowia, znaleźć można informacje dotyczące szeroko rozumianej problematyki chorób nowotworowych. Warto Wiedzieć to miejsce, w którym prezentujemy wybrane artykuły, zasługujące naszym zdaniem na uwagę. Polecamy…

 

Wielki przełom w leczeniu raka? "Koń trojański" nadzieją na koniec chemioterapii

|   Świat nauki

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu stworzyli cząsteczkę SeNBD, którą komórki nowotworowe zjadają, nie zdając sobie sprawy, że jest ona dla nich toksyczna. Lek zwany "koniem trojańskim" ma "wprowadzić nowotwór w błąd" i zniszczyć go od środka. Pomyślny test leku daje nadzieję na koniec chemioterapii.

"Koń trojański". Podstępnie karmiony rak daje się złapać w pułapkę

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu połączyli małą, zabijającą raka cząsteczkę o nazwie SeNBD z chemiczną żywnością, aby nakłonić komórki nowotworowe do jej spożycia. Naukowcy porównali lek do "konia trojańskiego". Karmili nim komórki rakowe bez uszkadzania otaczającej tkanki. Dr Sam Benson, jeden z badaczy, podkreśla, że lek dostarczany jest przez "frontowe drzwi komórki" i nie trzeba szukać sposobu na przebicie się przez obronę komórki nowotworowej.

Lek na raka aktywowany światłem

SeNBD jest również fotouczulaczem, co oznacza, że zabija komórki po aktywowaniu światłem.

- Badania te stanowią ważny postęp w projektowaniu nowych terapii aktywowanych za pomocą napromieniowania światłem, które jest ogólnie bardzo bezpieczne - podkreśla profesor Marc Vendrell, kierownik badań w Edynburgu. Naukowcy liczą na wzrostprzeżywalności chorych i możliwość uniknięcia chemioterapii.

Obecnie to właśnie chemioterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia chorób nowotworowych. Pacjenci dostają leki cytostatyczne, które niszczą komórki nowotworowe.

Niestety, mogą też uszkadzać zdrowe komórki.

Najczęściej chemioterapia przebiega w cyklach. Leki mogą być przyjmowane doustnie, podawane dożylnie lub do jam organizmu.

Chemioterapia ma szereg skutków ubocznych. Najczęściej są to nudności, wymioty, spadek apetytu, zmęczenie, osłabienie, wypadanie włosów.

Leczenie nowotworów. Potrzebne kolejne badania

Badanie przeprowadzono na komórkach ryby o nazwie danio pręgowany i komórkach ludzkich, ale naukowcy zaznaczają, że potrzebne są dalsze testy, aby potwierdzić bezpieczeństwo metody.

To nie pierwszy "koń trojański" w badaniach nad leczeniem raka. Metodę użycia "podstępu" w karmieniu nowotworów naukowcy próbują wykorzystać od dłuższego czasu. Badacze z Singapuru stworzyli "konia trojańskiego" w postaci nanocząsteczki, która wnika do komórek rakowych, powodując ich autodestrukcję. Badania są w toku.

Nawiązanie do legendy o koniu trojańskim nie jest przypadkowe. To historia z mitologii greckiej o wojownikach, którzy zbudowali wielkiego drewnianego konia. Następnie ukryli się w jego wnętrzu, a konia przekazali jako prezent dla Trojan na zakończenie wojny. W ten sposób Grecy podstępem dostali się za bramę miasta Troja, gdzie wyskoczyli z wnętrza konia i podbili miasto.

Źródło: MEDONET
www.medonet.pl/narodowy-test-zdrowia-polakow/nowotwory,kon-trojanski-w-leczeniu-raka--czy-to-koniec-chemioterapii-,artykul,77378142.html
 

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.