W Internecie, na wielu portalach poświęconych tematyce Zdrowia, znaleźć można informacje dotyczące szeroko rozumianej problematyki chorób nowotworowych. Warto Wiedzieć to miejsce, w którym prezentujemy wybrane artykuły, zasługujące naszym zdaniem na uwagę. Polecamy…

 

Przełom w leczeniu raka jelita grubego. Nowy lek dał badanym całkowitą remisję

|   Świat nauki

Naukowcy z Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku dokonali przełomowego odkrycia w leczeniu nowotworu jelita grubego. Zastosowany przez nich lek okazał się skuteczny w przypadku każdego z pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych. Żeby go zastosować, konieczny jest jednak jeden warunek.

Amerykanie w badaniach wykorzystali lek dostarlimab, który rokuje wielkie nadzieje na przyszłość, o czym napisał "New York Times". Rok po zakończeniu ich prac, u żadnej z osób biorących udział w badaniach nie nastąpił nawrót choroby, a lekarze nie byli w stanie znaleźć oznak raka w ich ciałach po przeprowadzeniu testów wszystkimi znanymi im metodami przesiewowymi.

Dr Luis Diaz z Narodowej Rady Doradczej ds. Raka w Białym Domu, który odpowiadał za badania, przyznał w rozmowie z portalem, że jego zespołowi udało się dokonać prawdziwego przełomu. Należy zwrócić jednak uwagę, że w próbie uczestniczyło 18 osób, u których wystąpiła mutacja genetyczna w nowotworze, dotykająca maksymalnie 10 proc. pacjentów chorych na raka jelita grubego.

— Wierzę, że (nasze odkrycie) to pierwsze takie w historii leczenia raka. To naprawdę ekscytujące. Myślę, że to wielki krok naprzód dla pacjentów. Badamy, czy ta sama metoda może pomóc w przypadku innych nowotworów. Obecnie rekrutujemy (do badań) pacjentów z rakiem żołądka, prostaty i trzustki — wyjaśnił Luis Diaz.

Przełomu w leczeniu raka jelita grubego

Dostarlimab, znany również jako TSR-042, to rodzaj immunoterapii z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych. Działa poprzez przyłączanie się do białka PD-1, które znajduje się na powierzchni komórek nowotworowych, przez co pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać je i zaatakować. Dawka 500 mg leku jest podawana do krwi przez kroplówkę do żyły, a proces ten zajmuje 30 minut.

Dostarlimab może wywołać łagodne skutki uboczne, takie jak wysypka, suchość i swędzenie skóry, zmęczenie i nudności. W amerykańskim badaniu z udziałem 18 pacjentów z rakiem jelita grubego lek podawano w trzytygodniowych odstępach przez sześć miesięcy, o czym napisał "Daily Mail".

Leczenie dostarlimabem wywołało przytoczone wyżej skutki uboczne u ok. 20 proc. uczestników badania. Dostarlimab stosowany jest już do leczenia nowotworu endometrium — w Wielkiej Brytanii rok rocznie podaje się go ok. 100 pacjentkom w zaawansowanym stadium tej choroby.

"W momencie sporządzania niniejszego raportu żaden pacjent nie otrzymał chemio lub radioterapii, ani nie przeszedł operacji, a podczas obserwacji nie zgłoszono żadnych przypadków progresji ani nawrotów" — napisali naukowcy w badaniu opublikowanym w "New England Journal of Medicine", co przytoczył dziennik "Daily Mail".

Dostarlimab pomocny w leczeniu raka

Naukowcy nazwali lek obiecującym, a badaniem przełomowym, jednak są dalecy, by uznać go za "cudowny", gdyż poprawność wyników należy sprawdzić na większej grupie badanych.

Dr Hanna Sanoff z Lineberger Comprehensive Cancer Center na Uniwersytecie Karoliny Północnej, która nie była zaangażowana w badania, stwierdziła, że wyniki są przekonujące, jednak nie jest jasne, czy pacjenci są wyleczeni. — Niewiele wiadomo na temat czasu potrzebnego do ustalenia, czy całkowita odpowiedź kliniczna na dostarlimab równa się wyleczeniu — powiedziała.

Pierwszą pacjentką należącą do grupy 18 osób, którym podano w badaniu lek, była Sascha Roth. W 2019 r. 38-letnia wówczas kobieta zauważyła krwawienie z odbytu, co pomimo dobrego samopoczucia, skłoniło ją do wizyty u lekarza. Po przeprowadzeniu sigmoidoskopii, czyli badania pozwalającego zajrzeć do dolnej części jelita, wykryto u niej nowotwór. Roth została skierowana na chemioterapię na Uniwersytecie Georgetown, jednak znajomy polecił jej, by skonsultowała się wcześniej z Philipem Patym z Memorial Sloan Kettering.

Paty poinformował ją, że nowotwór, na który choruje, zawiera mutację i sprawi ona, że prawdopodobnie źle zareaguje na chemioterapię, jednak może rozpocząć leczeniem dostarlimabem, co też zrobiła. Obecnie kobieta nie choruje na żadną odmianę nowotworu, co jej rodzina przyjęła z dużym zaskoczeniem i niedowierzaniem.

Autor: SYLWIA CZERNIAK
Źródło: MEDONET
www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,przelom-w-leczeniu-raka-jelita-grubego--lek-dal-badanym-calkowita-remisje,artykul,39332865.html
 

 

 

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.