W Internecie, na wielu portalach poświęconych tematyce Zdrowia, znaleźć można informacje dotyczące szeroko rozumianej problematyki chorób nowotworowych. Warto Wiedzieć to miejsce, w którym prezentujemy wybrane artykuły, zasługujące naszym zdaniem na uwagę. Polecamy…

 

Październik miesiącem świadomości raka piersi. Onkolog przypomina: bardzo ważna jest profilaktyka

|   Aktualności

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Jak przekonują onkolodzy, profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ wczesne wykrycie tego nowotworu daje szanse na wyleczenie.

W Polsce wykrywa się około 20 tysięcy zachorowań na raka piersi rocznie.

Jak zwróciła uwagę, istotne jest wykonywanie badań profilaktycznych. - Bardzo ważna jest profilaktyka. Profilaktyka przede wszystkim za pomocą badań obrazowych. Mammografia wykonywana raz na dwa lata dla pań w wieku 50-69 lat, które nie mają żadnych niepokojących objawów. Badanie to pozwala wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie wyczuwa się jeszcze żadnych zmian w piersiach - wyjaśniła ekspertka.

Dodała, że u młodszych kobiet wykonywane jest również USG piersi. Wykrycie w tych badaniach zmian w piersi pozwoli ocenić, czy jest to nowotwór.

W nadchodzącym tygodniu zostanie opublikowany raport dotyczący pacjentek chorych na raka piersi w Polsce, także kobiet żyjących z zaawansowanym nowotworem.

Całą rozmowę znajdziesz tutaj:
www.polskieradio.pl/10/3958/Artykul/3026030,Rak-piersi-Edukacja-profilaktyka-i-badania-to-sie-liczy

Źródło: PolskieRadio24.pl
polskieradio24.pl/5/1222/artykul/3046385,pazdziernik-miesiacem-swiadomosci-raka-piersi-onkolog-przypomina-bardzo-wazna-jest-profilaktyka

 

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.