W profilaktyce raka odbytnicy ważne jest uświadamianie pacjentów, jak mają się odżywiać, jak zmienić swój styl życia na zdrowy.

dr n. med. WALDEMAR DUTKIEWICZ

Kierujący Oddziałem Chirurgii Onkologicznej
Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sącz

Nowotwory odbytnicy


Rak odbytnicy epidemiologicznie łączony jest z nowotworami złośliwymi jelita grubego (...), ale wydzielając tę część przewodu pokarmowego jako osobny, można powiedzieć, że w Polsce notuje się ok. 6 000 nowych zachorowań - mówi dr n. med. Waldemar Dutkiewicz ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Objawy i diagnostyka


W Polsce wprowadzony został screening raka odbytnicy w postaci badań kolonoskopowych. Są to badania refundowane przez NFZ. Przy czym największym problemem tych badań (...) jest słabe zgłaszanie się pacjentów - mówi dr n. med. Waldemar Dutkiewicz ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Kolonoskopia


Kolonoskopia jest badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w trakcie którego oceniamy błonę śluzową (...) całego jelita grubego - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Leczenie


Leczenie raka odbytnicy jest leczeniem skojarzonym, czyli wieloprofilowym. Mamy do dyspozycji wiele możliwości, które dedykujemy pacjentowi - mówi dr n. med. Waldemar Dutkiewicz ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Profilaktyka


Z punktu widzenia epidemiologicznego najważniejszą rzeczą jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności na nowotwory, w tym na raka odbytnicy. Aby tego dokonać, najważniejsza jest profilaktyka - mówi dr n. med. Waldemar Dutkiewicz ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Nowotwory odbytu


Rak odbytu dotyczy (...) 4-centymetrowego, końcowego odcinka przewodu pokarmowego, wyścielonego nabłonkiem płaskim, stąd nowotwory odbytu są rakami płaskonabłonkowymi - mówi dr n. med. Waldemar Dutkiewicz, kierujący Oddziałem Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

 


Czy wiesz, że...?

Najzdrowszą dietą jest tzw. dieta bogatoresztkowa, zawierająca dużą ilość warzyw i owoców.


Słownik pojęć

Dieta bogatoresztkowa
- dieta opierająca się o spożywanie dużej ilość owoców i warzyw oraz innych produktów i potraw, zawierających błonnik.Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Profilaktyka nowotworów głowy i szyi

|   Aktualności

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.