W ostatnich latach na świecie odnotowuje się coraz więcej zachorowań na raka trzustki. Nie znamy czynników etiologicznych, nie wiemy skąd taki rak trzustki się bierze. Jedną z gorszych rzeczy jest to, że jest to bardzo późno rozpoznawalny nowotwór, nie ma specyficznych ojawów, nie ma wczesnej diagnostyki. 

prof. dr hab. n. med. ANDRZEJ BUDZYŃSKI

Kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Endoskopowej,
Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich
Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

O chorobie


Rak trzustki, to jeden z bardziej agresywnych nowotworów jamy brzusznej, budzący bardzo duże obawy. W powszechnym przeświadczeniu rak trzustki oznacza dla chorych wyrok, oznacza duże wyzwanie i generalnie postrzegany jest jako ten nowotwór, z którym niewiele da się zrobić. Rzeczywistość nie odstaje od tego powszechnego obrazu - mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Budzyński, Kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Objawy i diagnostyka


Diagnostyka raka trzustki jest niezwykle skomplikowana. Ten rak w zasadzie nie ma wczesnych objawów; on może być zlokalizowany w różnych częściach trzustki. Najczęściej zlokalizowany jest w głowie - i tu wiodącym objawem może być żółtaczka, z tym, że to jest też objaw późny - mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Budzyński, Kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Leczenie


Generalnie rak trzustki jest nowotworem powodującym wiele kłopotów i bardzo frustrującym; trudne jest podjęcie decyzji o leczeniu, trudne jest postawienie rozpoznania. Zabiegi operacyjne w raku trzustki uchodzą za najbardziej złożone zabiegi i, niestety, dość często wikłające się - mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Budzyński, Kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Rokowania


Ponieważ nie znamy przyczyn raka trzustki, nie możemy mówić nic o profilaktyce. Skoro nie wiemy, skąd on się wziął, nie mamy jak mu zapobiegać. Niestety, nie mamy również jak mówić o wczesnej diagnostyce raka trzustki, nie mamy testów przesiewowych, nie mamy prostych badań, które pozwoliłyby rozpoznać ten nowotwór we wczesnym stadium zaawansowania - mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Budzyński, Kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Czy wiesz, że...?

 Nowotwór trzustki nie ma typowych objawów, nieznane są też przyczyny jego występowania.


Słownik pojęć

Guzy neuroendokrynne (NET)
- rzadkie i nietypowe nowotwory, które mogą występować w różnych narządach i tkankach (z czego aż 70 procent z nich zlokalizowanych jest w przewodzie pokarmowym)..Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Profilaktyka nowotworów głowy i szyi

|   Aktualności

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.