Jak zminimalizować zagrożenie nowotworem wątroby? Odpowiednio się odżywiać i prowadzić zdrowy tryb życia, zgodny z fizjologią, tzn. rytm dobowy - w nocy spać, w dzień pracować, a nie odwrotnie.

dr n. med. RYSZARD WIERZBICKI

 specjalista chirurg onkolog
Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie

O chorobie


Wątroba jest narządem, który (...) zajmuje drugie (pod względem wielkości) miejsce w organizmie. Przez wątrobę przebiega cała nasza krew, w związku z tym wątroba ma wiele zadań - odbywają się w niej czynności biochemiczne, procesy biochemiczne, jak również detoksykacja (...) - mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, specjalista chirurg onkolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie.

Diagnostyka


W nowotworze pierwotnie komórkowym diagnostyka polega na tym, że należy zrobić USG, później wykonujemy badanie obrazowe, czyli tomografię i rezonans magnetyczny (...) - mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, specjalista chirurg onkolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie.

 


Gastroskopia


Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego, którym oceniamy błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest to badanie wykonywane bez znieczulenia ogólnego, badanie wykonujemy w znieczuleniu miejscowym - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski, kierujący Pracownią Endoskopową Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Kolonoskopia


Kolonoskopia jest badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w trakcie którego oceniamy błonę śluzową (...) całego jelita grubego - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

 


Leczenie


Najlepszym wyjściem dla pacjenta przy nowotworach jest leczenie chirurgiczne. W tym wypadku - leczenie chirurgiczne wątroby polega na resekcji, na wycięciu guza wątroby - mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, specjalista chirurg onkolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie.

Monitoring


Każdy pacjent (...) w trakcie leczenia i po leczeniu jest pod wspólną kontrolą onkologa klinicznego i chirurga onkologa - to jest dla niego najlepsze. Częstość kontroli uzależniona jest od sposobu leczenia, jak i rodzaju nowotworu - mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, specjalista chirurg onkolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie.

Profilaktyka


Profilaktyka choroby nowotworowej wątroby polega przede wszystkim na odżywianiu i zdrowym trybie życia. (...) Należy zdrowo się odżywiać, nie przejadać się i dbać, by wszystkie mikroelementy znalazły się w naszym jadłospisie - mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, specjalista chirurg onkolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie.

 


Czy wiesz, że...?

Nadmierne spożywanie leków i paraleków może mieć szkodliwy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wątroby.


Słownik pojęć

Biopsja
- pobranie części tkanki w celu wykonania badań (mikroskopowych, biochemicznych) na obecność choroby, stopnia odrzucania przeszczepu, oceny przeszczepionych narządów.Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Profilaktyka nowotworów głowy i szyi

|   Aktualności

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.