Jak zminimalizować zagrożenie nowotworem wątroby? Odpowiednio się odżywiać i prowadzić zdrowy tryb życia, zgodny z fizjologią, tzn. rytm dobowy - w nocy spać, w dzień pracować, a nie odwrotnie.

dr n. med. RYSZARD WIERZBICKI

 specjalista chirurg onkolog
Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie

O chorobie


Wątroba jest narządem, który (...) zajmuje drugie (pod względem wielkości) miejsce w organizmie. Przez wątrobę przebiega cała nasza krew, w związku z tym wątroba ma wiele zadań - odbywają się w niej czynności biochemiczne, procesy biochemiczne, jak również detoksykacja (...) - mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, specjalista chirurg onkolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie.

Diagnostyka


W nowotworze pierwotnie komórkowym diagnostyka polega na tym, że należy zrobić USG, później wykonujemy badanie obrazowe, czyli tomografię i rezonans magnetyczny (...) - mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, specjalista chirurg onkolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie.

 


Gastroskopia


Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego, którym oceniamy błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest to badanie wykonywane bez znieczulenia ogólnego, badanie wykonujemy w znieczuleniu miejscowym - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski, kierujący Pracownią Endoskopową Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Kolonoskopia


Kolonoskopia jest badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w trakcie którego oceniamy błonę śluzową (...) całego jelita grubego - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

 


Leczenie


Najlepszym wyjściem dla pacjenta przy nowotworach jest leczenie chirurgiczne. W tym wypadku - leczenie chirurgiczne wątroby polega na resekcji, na wycięciu guza wątroby - mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, specjalista chirurg onkolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie.

Monitoring


Każdy pacjent (...) w trakcie leczenia i po leczeniu jest pod wspólną kontrolą onkologa klinicznego i chirurga onkologa - to jest dla niego najlepsze. Częstość kontroli uzależniona jest od sposobu leczenia, jak i rodzaju nowotworu - mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, specjalista chirurg onkolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie.

Profilaktyka


Profilaktyka choroby nowotworowej wątroby polega przede wszystkim na odżywianiu i zdrowym trybie życia. (...) Należy zdrowo się odżywiać, nie przejadać się i dbać, by wszystkie mikroelementy znalazły się w naszym jadłospisie - mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki, specjalista chirurg onkolog, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala MSWiA w Lublinie.

 


Czy wiesz, że...?

Nadmierne spożywanie leków i paraleków może mieć szkodliwy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wątroby.


Słownik pojęć

Biopsja
- pobranie części tkanki w celu wykonania badań (mikroskopowych, biochemicznych) na obecność choroby, stopnia odrzucania przeszczepu, oceny przeszczepionych narządów.Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Jak uchronić się przed czerniakiem?

|   Styl życia

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry lub błon śluzowych, powstający z tzw. melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Jest to najbardziej niebezpieczny i...

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.