Wydatki ponoszone na leczenie chorych na raka jajnika zbliżone są do wydatków w Unii Europejskiej, natomiast wyniki leczenia wg badania populacyjnego Concord-2 stawiają nas w bardzo niekorzystnym świetle - jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc.

prof. dr hab. n. med. ZBIGNIEW KOJS

Centrum Onkologii, Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie

Choroba i jej przyczyny


Jednym z najtrudniejszych problemów ginekologii onkologicznej jest diagnostyka i leczenie raka jajnika. Rak jajnika stanowi ok. 5% wszystkich zachorowań na nowotwory u kobiet, jest na czwartym miejscu pod względem zgonów u kobiet - mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kojs z Centrum Onkologii, Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Diagnostyka


Nie ma skutecznej metody wczesnego wykrywania raka jajnika. Podstawową metodą jest badanie ginekologiczne, badanie USG, za pomocą którego określa się - przy pomocy skali punktowej - ryzyko wystąpienia nowotworu. Ale należy podkreślić, że zarówno badanie ginekologiczne, jak i USG w pierwszym etapie rozwoju choroby nie wnoszą istotnych rzeczy, aby można było przyspieszyć leczenie chorych - mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kojs z Centrum Onkologii, Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Leczenie i monitoring


Podstawową metodą leczenia chorych raka jajnika jest leczenie operacyjne. W większości przypadków chore są w wyższym stopniu zaawansowania, więc dlatego zabieg operacyjny musi być bardziej rozległy - mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kojs z Centrum Onkologii, Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Nawrót choroby


Jednym z elementów, który może być wykorzystany przy nawrocie choroby jest podjęcie decyzji o leczeniu operacyjnym. Są pewne kryteria, które mówią, czy taką chorą możemy zakwalifikować do wtórnej operacji, czy poddać ją leczeniu systemowemu - mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kojs z Centrum Onkologii, Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

 


Adneksektomia


Nie ma skutecznej profilaktyki, nie ma skutecznego screeningu u chorych, podejrzewanych o raka jajnika. Jedynym w chwili obecnej elementem, gdzie możemy prowadzić skuteczną profilaktykę, to - u nosicielek mutacji genetycznej BRCA1, BRCA2 - profilaktyczną adneksektomię - mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kojs z Centrum Onkologii, Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

 


Profilaktyka


Poza tym twardym, negatywnym czynnikiem rokowniczym, jakim jest nosicielstwo mutacji genetycznych czy dziedzicznych, występują też inne czynniki, które predysponują do powstania raka jajnika - mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kojs z Centrum Onkologii, Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Czy wiesz, że...?

Badanie piersi jest nieodzownym elementem badania ginekologicznego.


Słownik pojęć

Cytologia
- badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy, pozwalające na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy.Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Jak uchronić się przed czerniakiem?

|   Styl życia

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry lub błon śluzowych, powstający z tzw. melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Jest to najbardziej niebezpieczny i...

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.