Wydatki ponoszone na leczenie chorych na raka jajnika zbliżone są do wydatków w Unii Europejskiej, natomiast wyniki leczenia wg badania populacyjnego Concord-2 stawiają nas w bardzo niekorzystnym świetle - jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc.

prof. dr hab. n. med. ZBIGNIEW KOJS

Centrum Onkologii, Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie

Choroba i jej przyczyny


Jednym z najtrudniejszych problemów ginekologii onkologicznej jest diagnostyka i leczenie raka jajnika. Rak jajnika stanowi ok. 5% wszystkich zachorowań na nowotwory u kobiet, jest na czwartym miejscu pod względem zgonów u kobiet - mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kojs z Centrum Onkologii, Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Diagnostyka


Nie ma skutecznej metody wczesnego wykrywania raka jajnika. Podstawową metodą jest badanie ginekologiczne, badanie USG, za pomocą którego określa się - przy pomocy skali punktowej - ryzyko wystąpienia nowotworu. Ale należy podkreślić, że zarówno badanie ginekologiczne, jak i USG w pierwszym etapie rozwoju choroby nie wnoszą istotnych rzeczy, aby można było przyspieszyć leczenie chorych - mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kojs z Centrum Onkologii, Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Leczenie i monitoring


Podstawową metodą leczenia chorych raka jajnika jest leczenie operacyjne. W większości przypadków chore są w wyższym stopniu zaawansowania, więc dlatego zabieg operacyjny musi być bardziej rozległy - mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kojs z Centrum Onkologii, Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Nawrót choroby


Jednym z elementów, który może być wykorzystany przy nawrocie choroby jest podjęcie decyzji o leczeniu operacyjnym. Są pewne kryteria, które mówią, czy taką chorą możemy zakwalifikować do wtórnej operacji, czy poddać ją leczeniu systemowemu - mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kojs z Centrum Onkologii, Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

 


Adneksektomia


Nie ma skutecznej profilaktyki, nie ma skutecznego screeningu u chorych, podejrzewanych o raka jajnika. Jedynym w chwili obecnej elementem, gdzie możemy prowadzić skuteczną profilaktykę, to - u nosicielek mutacji genetycznej BRCA1, BRCA2 - profilaktyczną adneksektomię - mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kojs z Centrum Onkologii, Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

 


Profilaktyka


Poza tym twardym, negatywnym czynnikiem rokowniczym, jakim jest nosicielstwo mutacji genetycznych czy dziedzicznych, występują też inne czynniki, które predysponują do powstania raka jajnika - mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kojs z Centrum Onkologii, Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Czy wiesz, że...?

Badanie piersi jest nieodzownym elementem badania ginekologicznego.


Słownik pojęć

Cytologia
- badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy, pozwalające na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy.Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Profilaktyka nowotworów głowy i szyi

|   Aktualności

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.