Po 40-tym roku życia - zwłaszcza w przypadku dodatniego wywiadu nowotworowego w dziedzinie chorób układu moczowego - warto jest odwiedzić urologa, dlatego, że w przypadku wczesnego znalezienia choroby o potencjale onkologicznym, jesteśmy w stanie pomóc tak, żeby zapewnić długie życie i doskonałą jakość tego życia.

prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta  

Kierownik Katedry i Kliniki Urologii  
Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum,

Kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii
Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

O chorobie


Gruczoł krokowy, inaczej stercz, inaczej prostata jest narządem, który ulega chorobom najczęściej. U ludzi młodych dominuje zapalenie stercza, u starszych panów - łagodny rozrost lub rak gruczołu krokowego. Udowodniono liniową zależność pomiędzy występowaniem raka gruczołu krokowego a wiekiem pacjenta - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii  Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, Kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Objawy i diagnostyka


Nie ma specyficznych objawów raka gruczołu krokowego, zwłaszcza w jego początkowych stadiach zaawansowania. Obecność komórek nowotworu w obrębie prostaty nie wyklucza wystąpienia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego , czyli stanu, który jest związany z wiekiem (...) - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii  Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, Kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Leczenie


Głównym i zasadniczym leczeniem chorych na raka ograniczonego do narządu jest leczenie chirurgiczne, polegające na wyeliminowaniu gruczołu krokowego, dotkniętego chorobą wraz z marginesem otaczających tkanek oraz usunięciem odpowiedniej liczby węzłów chłonnych - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii  Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, Kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Profilaktyka


Panowie, pamiętajmy - urolog jest najlepszym przyjacielem mężczyzny i najlepszym przyjacielem kobiety - oczywiście w kontekście zdrowotnym. Pamiętajmy również o tym, że "mój los jest w moich rękach - jeśli zadbam, to wygram" - to nie są puste hasła - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii  Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, Kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Czy wiesz, że...?

Nowotwory wywodzące się z układu moczowego stanowią 26 % globalnej liczby nowotworów.


Słownik pojęć

Badanie palpacyjne
- metoda diagnostyczna polegająca na badaniu dotykowym (palcami) w celu wyczucia zmiany rozmiaru, kształtu i twardości.Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Jak uchronić się przed czerniakiem?

|   Styl życia

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry lub błon śluzowych, powstający z tzw. melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Jest to najbardziej niebezpieczny i...

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.