Po 40-tym roku życia - zwłaszcza w przypadku dodatniego wywiadu nowotworowego w dziedzinie chorób układu moczowego - warto jest odwiedzić urologa, dlatego, że w przypadku wczesnego znalezienia choroby o potencjale onkologicznym, jesteśmy w stanie pomóc tak, żeby zapewnić długie życie i doskonałą jakość tego życia.

prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta  

Kierownik Katedry i Kliniki Urologii  
Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum,

Kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii
Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

O chorobie


Gruczoł krokowy, inaczej stercz, inaczej prostata jest narządem, który ulega chorobom najczęściej. U ludzi młodych dominuje zapalenie stercza, u starszych panów - łagodny rozrost lub rak gruczołu krokowego. Udowodniono liniową zależność pomiędzy występowaniem raka gruczołu krokowego a wiekiem pacjenta - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii  Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, Kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Objawy i diagnostyka


Nie ma specyficznych objawów raka gruczołu krokowego, zwłaszcza w jego początkowych stadiach zaawansowania. Obecność komórek nowotworu w obrębie prostaty nie wyklucza wystąpienia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego , czyli stanu, który jest związany z wiekiem (...) - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii  Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, Kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Leczenie


Głównym i zasadniczym leczeniem chorych na raka ograniczonego do narządu jest leczenie chirurgiczne, polegające na wyeliminowaniu gruczołu krokowego, dotkniętego chorobą wraz z marginesem otaczających tkanek oraz usunięciem odpowiedniej liczby węzłów chłonnych - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii  Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, Kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Profilaktyka


Panowie, pamiętajmy - urolog jest najlepszym przyjacielem mężczyzny i najlepszym przyjacielem kobiety - oczywiście w kontekście zdrowotnym. Pamiętajmy również o tym, że "mój los jest w moich rękach - jeśli zadbam, to wygram" - to nie są puste hasła - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii  Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, Kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Czy wiesz, że...?

Nowotwory wywodzące się z układu moczowego stanowią 26 % globalnej liczby nowotworów.


Słownik pojęć

Badanie palpacyjne
- metoda diagnostyczna polegająca na badaniu dotykowym (palcami) w celu wyczucia zmiany rozmiaru, kształtu i twardości.Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Profilaktyka nowotworów głowy i szyi

|   Aktualności

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.