Należy sprawdzać u dzieci, czy mają w worku mosznowym jądra, ponieważ zjawisko wnętrostwa, czyli tego, że jądra nie zstępują do worka mosznowego, jest zjawiskiem podwyższającym ryzyko wystąpienia w przyszłości raka jądra.

prof. dr hab. n. med. PIOTR WYSOCKI

Kierownik Katedry Onkologii
Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum
Kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii
Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Choroba i jej objawy


Nowotwory jądra są relatywnie rzadko występującymi nowotworami. W skali kraju obserwujemy około tysiąca nowych zachorowań rocznie, co w stosunku do innych nowotworów, plasuje ten nowotwór na dosyć niskim miejscu - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki, Kierownik Katedry Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, Kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Diagnostyka


Diagnostyka nowotworów jądra polega przede wszystkim na ocenie zaawansowania procesu nowotworowego - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki, Kierownik Katedry Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, Kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Leczenie


Leczenie nowotworu jąder polega przede wszystkim na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, głównie w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z powiększonym jądrem i podejrzeniem obecności procesu nowotworowego - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki, Kierownik Katedry Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, Kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Ryzyko wystąpienia


W związku z faktem, że jesteśmy w stanie bardzo wielu chorych z rozpoznaniem raka jądra wyleczyć, musimy mieć też świadomość, że są to chorzy, u których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia nowotworu drugiego jądra - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki, Kierownik Katedry Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, Kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 


Świadomość zagrożenia


W przypadku nowotworów jąder nie mamy profilaktyki. (...) należy sprawdzać u dzieci, czy mają w worku mosznowym jądra, ponieważ zjawisko wnętrostwa, czyli tego, że jądra nie zstępują do worka mosznowego, jest zjawiskiem podwyższającym ryzyko wystąpienia w przyszłości raka jądra - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki, Kierownik Katedry Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, Kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 


Czy wiesz, że...?

Nowotwory jąder są najczęstszym nowotworem występującym u młodych mężczyzn między 15 a 35 rokiem życia.


Słownik pojęć

Badanie palpacyjne
- metoda diagnostyczne polegająca na badaniu dotykowym (palcami) w celu wyczucia zmiany rozmiaru, kształtu i twardości.Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Profilaktyka nowotworów głowy i szyi

|   Aktualności

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.