Od ponad 100 lat łączy się zapadalność na raka krtani z konsumpcją stężonego alkoholu i papierosów - tych dwóch czynników razem. Dotyczy to głównie populacji męskiej. Im więcej się pije, im więcej się pali, tym większe jest ryzyko zapadalności na ten nowotwór.

prof. nadzw. dr hab. n. med. MACIEJ MODRZEJEWSKI

konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej głowy i szyi
Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie

Choroba i jej objawy


Rak krtani jest chorobą bardzo częstą, zwłaszcza wśród populacji męskiej. W Polsce mamy ok. 6000 zachorowań na nowotwory złośliwe głowy i szyi, w tym 40 % to właśnie rak krtani - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Maciej Modrzejewski z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie, konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej głowy i szyi.

Diagnostyka


Diagnostyka nie jest specjalnie skomplikowana. Mamy do dyspozycji znakomite badania obrazowe - komputerowe tomografie, rezonanse magnetyczne. To wszystko jest do dyspozycji w tej chwili. (...) Trzeba zbadać pacjenta endoskopowo, zobaczyć jak to wszystko wygląda i pobrać wycinek do badania histopatologicznego, potem korzystając z doświadczenia i wiedzy onkologiczno-chirurgicznej zakwalifikować (do leczenia) - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Maciej Modrzejewski z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie, konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej głowy i szyi.

Gastroskopia


Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego, którym oceniamy błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest to badanie wykonywane bez znieczulenia ogólnego, badanie wykonujemy w znieczuleniu miejscowym - mówi dr n. med. Wojciech Milanowski, kierujący Pracownią Endoskopową Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Leczenie


Krtań w historii całej medycyny - podobnie, jak serce - była narządem, którego chirurdzy bali się dotykać nożem. Dlatego, że krtań jest źródłem mowy, jestestwem człowieka - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Maciej Modrzejewski z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie, konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej głowy i szyi.

Rokowania


Ogólnie, biorąc pod uwagę wszystkie stadia kliniczne, które są cztery, przeżywa tę chorobę w sposób bezobjawowy przez 5 lat - ok. 45 % chorych, może 50 %. Rokowanie zależy od tego, jakie duże jest zaawansowanie - mówi prof. ndzw. dr hab. n. med. Maciej Modrzejewski z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie, konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej głowy i szyi.

Profilaktyka


Kiedyś, wykładając genetykę nowotworów, mówiłem moim studentom: "wybierzcie sobie dobrze rodziców", bo genetyka to jest podstawa - na naszym genomie wszystko, co nas otacza, pisze swoje scenariusze - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Maciej Modrzejewski z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie, konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej głowy i szyi.

Czy wiesz, że...?

Rezerwuarem wirusa HPV, który jest czynnikiem etiologicznym nowotworów głowy i szyi, są kobiece narządy rodne. Pewne zachowania seksualne mogą zatem mieć wpływ na powstanie nowej jakości nowotworów m.in. krtani.


Słownik pojęć

Tomografia komputerowa
- metoda diagnostyczna pozwalająca na uzyskanie obrazów (przekrojów) badanego obiektu. Wykorzystuje ona złożenie projekcji obiektu wykonanych z różnych kierunków do utworzenia obrazów przekrojowych (2D) i przestrzennych (3D)..Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Profilaktyka nowotworów głowy i szyi

|   Aktualności

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.