Unikajmy słońca, nadmiernego opalania się (...), zwłaszcza w okresie letnim - wygrzewania się i oparzania skóry. W godzinach najmocniejszego nasłonecznienia, czyli godzinach południowych - schodźmy ze słońca.

lek. med. ROBERT GAJEWSKI

specjalista chirurgii ogólnej
Oddział Chirurgii Onkologicznej
Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu

Przyczyny zachorowań


Czerniak skóry należy do nowotworów budzących duże emocje i budzących duży oddźwięk medialny, ponieważ częstość jego występowania narasta i jest związana także z opalaniem, a jego często agresywny, gwałtowny przebieg nadaje mu bardzo złą opinię - mówi dr n. med. Marek Ziobro, Kierownik Kliniki Nowotworów Układowych i Uogólnionych Centrum Onkologii, Instytutu M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Choroba i jej objawy


Nowotwory skóry są niewątpliwie coraz większym problemem w naszym społeczeństwie (...). W ciągu dekady trzykrotnie wzrosła liczba zachorowań (...). W Polsce wynosi ona ok. 4 do 5 zachorowań na sto tysięcy mieszkańców rocznie - mówi lek. med. Robert Gajewski, specjalista chirurgii ogólnej na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Kto diagnozuje?


Jeżeli mówimy o diagnostyce czerniaka skóry, musimy zauważyć, że nie jest to zjawisko proste, dlatego, że u każdego z nas na skórze występuje od kilkudziesięciu do kilkuset różnych zmian skórnych, znamion i, oczywiście, większość z nich nie ma nic wspólnego z czerniakiem. (...) Niepokój nasz powinny zawsze wzbudzić znamiona ciemne, rosnące, o nieregularnym obrysie, o średnicy 0,5 cm - mówi dr n. med. Marek Ziobro, Kierownik Kliniki Nowotworów Układowych i Uogólnionych Centrum Onkologii, Instytutu M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Diagnostyka


W Nowym Sączu mamy to szczęście, że udało nam się (...) uzyskać dostęp do aparatu - videoderamtoskopu. Jest to bardzo nowoczesny aparat, stosowany i rekomendowany na całym świecie, który z dużą dokładnością i prawdopodobieństwem jest w stanie pomóc w podjęciu decyzji, czy zmiana jest podejrzana, czy łagodna - mówi lek. med. Robert Gajewski, specjalista chirurgii ogólnej na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Videodermatoskopia


Badanie powinno być przeprowadzone w gabinecie dobrze oświetlonym, pacjent powinien być rozebrany. (...) Badanie jest niebolesne, trwa krótko. (...) Na podstawie uzyskanego wyniku kwalifikujemy daną zmianę do usunięcia, bądź do dalszej obserwacji - mówi lek. med. Robert Gajewski, specjalista chirurgii ogólnej na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Leczenie chirurgiczne


Właściwym leczeniem czerniaka jest leczenie chirurgiczne - na każdym etapie. Jeżeli tylko czerniak jest resekcyjny i jest możliwy zabieg operacyjny, to główną metodą leczenia czerniaka jest chirurgia. Jeżeli u pacjenta zdiagnozowano czerniaka za pomocą biopsji wycinającej, to jest on kwalifikowany do właściwego leczenia - mówi dr n. med. Marek Ziobro, Kierownik Kliniki Nowotworów Układowych i Uogólnionych Centrum Onkologii, Instytutu M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Zabiegi terapeutyczne


Jeśli (...) usuniemy zmianę i wynik histopatologiczny wskazuje, że jest to czerniak, dokonujemy sprawdzenia, czy jest to stadium miejscowe, czy już choroba uogólniona - mówi lek. med. Robert Gajewski, specjalista chirurgii ogólnej na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Profilaktyka


Mówiąc o profilaktyce czerniaka, musimy rozróżnić jej dwa rodzaje - profilaktykę pierwotną, czyli ograniczenie ekspozycji skóry na promieniowanie ultrafioletowe (...) oraz profilaktykę wtórną, czyli wykrywanie i usuwanie czerniaka we wczesnym stadium choroby - mówi dr n. med. Marek Ziobro, Kierownik Kliniki Nowotworów Układowych i Uogólnionych Centrum Onkologii, Instytutu M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Jak zapobiegać?


Żeby ustrzec się przed czerniakiem - wystarczą proste metody, czyli, tak, jak dawniej unikajmy słońca, używajmy odzieży, gdy jesteśmy na słońcu - czapki, kapelusze, parasole - mówi lek. med. Robert Gajewski, specjalista chirurgii ogólnej na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Czy wiesz, że...?

Dawniej nowotwory skóry występowały głównie u ludzi starszych, dzisiaj problem ten dotyczy coraz młodszych osób, a nawet dzieci.


Słownik pojęć

Videodermatoskopia
- badanie diagnostyczne, wykonywane przy pomocy specjalnego urządzenia, tzw. videodermatoskopu, służące ocenie zmian na skórze. Badanie to pozwala stwierdzić, czy dana zmiana barwnikowa może mić charakter nowotworowy.Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Profilaktyka nowotworów głowy i szyi

|   Aktualności

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.