Unikajmy słońca, nadmiernego opalania się (...), zwłaszcza w okresie letnim - wygrzewania się i oparzania skóry. W godzinach najmocniejszego nasłonecznienia, czyli godzinach południowych - schodźmy ze słońca.

lek. med. ROBERT GAJEWSKI

specjalista chirurgii ogólnej
Oddział Chirurgii Onkologicznej
Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu

Przyczyny zachorowań


Czerniak skóry należy do nowotworów budzących duże emocje i budzących duży oddźwięk medialny, ponieważ częstość jego występowania narasta i jest związana także z opalaniem, a jego często agresywny, gwałtowny przebieg nadaje mu bardzo złą opinię - mówi dr n. med. Marek Ziobro, Kierownik Kliniki Nowotworów Układowych i Uogólnionych Centrum Onkologii, Instytutu M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Choroba i jej objawy


Nowotwory skóry są niewątpliwie coraz większym problemem w naszym społeczeństwie (...). W ciągu dekady trzykrotnie wzrosła liczba zachorowań (...). W Polsce wynosi ona ok. 4 do 5 zachorowań na sto tysięcy mieszkańców rocznie - mówi lek. med. Robert Gajewski, specjalista chirurgii ogólnej na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Kto diagnozuje?


Jeżeli mówimy o diagnostyce czerniaka skóry, musimy zauważyć, że nie jest to zjawisko proste, dlatego, że u każdego z nas na skórze występuje od kilkudziesięciu do kilkuset różnych zmian skórnych, znamion i, oczywiście, większość z nich nie ma nic wspólnego z czerniakiem. (...) Niepokój nasz powinny zawsze wzbudzić znamiona ciemne, rosnące, o nieregularnym obrysie, o średnicy 0,5 cm - mówi dr n. med. Marek Ziobro, Kierownik Kliniki Nowotworów Układowych i Uogólnionych Centrum Onkologii, Instytutu M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Diagnostyka


W Nowym Sączu mamy to szczęście, że udało nam się (...) uzyskać dostęp do aparatu - videoderamtoskopu. Jest to bardzo nowoczesny aparat, stosowany i rekomendowany na całym świecie, który z dużą dokładnością i prawdopodobieństwem jest w stanie pomóc w podjęciu decyzji, czy zmiana jest podejrzana, czy łagodna - mówi lek. med. Robert Gajewski, specjalista chirurgii ogólnej na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Videodermatoskopia


Badanie powinno być przeprowadzone w gabinecie dobrze oświetlonym, pacjent powinien być rozebrany. (...) Badanie jest niebolesne, trwa krótko. (...) Na podstawie uzyskanego wyniku kwalifikujemy daną zmianę do usunięcia, bądź do dalszej obserwacji - mówi lek. med. Robert Gajewski, specjalista chirurgii ogólnej na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Leczenie chirurgiczne


Właściwym leczeniem czerniaka jest leczenie chirurgiczne - na każdym etapie. Jeżeli tylko czerniak jest resekcyjny i jest możliwy zabieg operacyjny, to główną metodą leczenia czerniaka jest chirurgia. Jeżeli u pacjenta zdiagnozowano czerniaka za pomocą biopsji wycinającej, to jest on kwalifikowany do właściwego leczenia - mówi dr n. med. Marek Ziobro, Kierownik Kliniki Nowotworów Układowych i Uogólnionych Centrum Onkologii, Instytutu M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Zabiegi terapeutyczne


Jeśli (...) usuniemy zmianę i wynik histopatologiczny wskazuje, że jest to czerniak, dokonujemy sprawdzenia, czy jest to stadium miejscowe, czy już choroba uogólniona - mówi lek. med. Robert Gajewski, specjalista chirurgii ogólnej na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Profilaktyka


Mówiąc o profilaktyce czerniaka, musimy rozróżnić jej dwa rodzaje - profilaktykę pierwotną, czyli ograniczenie ekspozycji skóry na promieniowanie ultrafioletowe (...) oraz profilaktykę wtórną, czyli wykrywanie i usuwanie czerniaka we wczesnym stadium choroby - mówi dr n. med. Marek Ziobro, Kierownik Kliniki Nowotworów Układowych i Uogólnionych Centrum Onkologii, Instytutu M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Jak zapobiegać?


Żeby ustrzec się przed czerniakiem - wystarczą proste metody, czyli, tak, jak dawniej unikajmy słońca, używajmy odzieży, gdy jesteśmy na słońcu - czapki, kapelusze, parasole - mówi lek. med. Robert Gajewski, specjalista chirurgii ogólnej na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Czy wiesz, że...?

Dawniej nowotwory skóry występowały głównie u ludzi starszych, dzisiaj problem ten dotyczy coraz młodszych osób, a nawet dzieci.


Słownik pojęć

Videodermatoskopia
- badanie diagnostyczne, wykonywane przy pomocy specjalnego urządzenia, tzw. videodermatoskopu, służące ocenie zmian na skórze. Badanie to pozwala stwierdzić, czy dana zmiana barwnikowa może mić charakter nowotworowy.Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Jak uchronić się przed czerniakiem?

|   Styl życia

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry lub błon śluzowych, powstający z tzw. melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Jest to najbardziej niebezpieczny i...

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.