Pacjenci, którzy mieli incydenty padaczkowe nie mają prawa prowadzić pojazdów mechanicznych, ponieważ stanowią zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Prawo jazdy powinno być w tych wypadkach odebrane.

lek. med. MAREK ZDEB

Oddział Neurochirurgii 
Szpital św. Rafała w Krakowie

Choroba i jej objawy


Częstość występowania pierwotnych nowotworów mózgu w Polsce wynosi ok. 2 900 przypadków na rok. Stanowi to ok. 2 % wszystkich nowotworów rozpoznawalnych w Polsce - mówi lek. med. Marek Zdeb z Oddziału Neurochirurgii Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Diagnostyka


Jeżeli po wykonaniu pacjentowi tomografii komputerowej jest wskazanie do dalszej diagnostyki, przeprowadza się badanie rezonansu magnetycznego, decyduje o tym neurolog - mówi lek. med. Marek Zdeb z Oddziału Neurochirurgii Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Leczenie operacyjne


Operacje neurochirurgiczne wymagają bardzo wyspecjalizowanego sprzętu; personel medyczny przechodzi szereg szkoleń (...) obsługi tych urządzeń, co ma zagwarantować najbezpieczniejszy dla pacjenta sposób przeprowadzenia operacji - mówi lek. med. Marek Zdeb z Oddziału Neurochirurgii Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Wybudzenie śródoperacyjne


Bardzo ciekawą techniką operacyjną, która obecnie przeżywa renesans, jest operacja z wybudzeniem śródoperacyjnym. Tego typu zabiegi są zarezerwowane dla chorych, u których zmiany patologiczne (...) znajdują się w okolicach ośrodków mowy - mówi lek. med. Marek Zdeb z Oddziału Neurochirurgii Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Radiochirurgia


Leczenie operacyjne nie jest jedyną możliwością leczenia nowotworu, ponieważ istnieje takie pojęcie, jak radiochirurgia - mówi lek. med. Marek Zdeb z Oddziału Neurochirurgii Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Procesy rozsiane


Guzy mózgu o charakterze przerzutowym (jeżeli chodzi o ich leczenie operacyjne) mają lepsze rokowania, zdecydowanie lepsze, niż glejaki - mówi lek. med. Marek Zdeb z Oddziału Neurochirurgii Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Monitoring pooperacyjny


Chorzy przyjmowani do oddziału neurochirurgii celem operacji guzów mózgu, średnio przebywają na oddziale 5 do 7 dni. Staramy się pacjentów po zabiegach operacyjnych uruchamiać na drugi dzień, ponieważ jest to najlepszy sposób prewencji choroby zakrzepowej, jak również umożliwia to jak najszybsze zmobilizowanie mózgu do pracy - mówi lek. med. Marek Zdeb z Oddziału Neurochirurgii Szpitala św. Rafała w Krakowie.


Czy wiesz, że...?

Tylko naukowo nie udowodniono jeszcze, że przebywanie w otoczeniu pola magnetycznego, jaki tworzą np. sieci telefonii komórkowej, czy Wi-Fi, sprzyja powstawaniu nowotworów mózgu.


Słownik pojęć

Chemioterapia
– metoda leczenia, polegająca na wprowadzaniu syntetycznych związków chemicznych do komórek organizmów, w celu zwalczania chorób nowotworowych.Zobacz więcej
Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim

Ilość badań wykonanych w ramach projektu
23 250
Ilość osób przeszkolonych w ramach projektu
4 850
Ilość osób zaszczepionych przeciw hpv (3 dawki)
1 632

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Warto wiedzieć


Jak uchronić się przed czerniakiem?

|   Styl życia

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry lub błon śluzowych, powstający z tzw. melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Jest to najbardziej niebezpieczny i...

Zobacz więcej

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.