Cytologia

Cytologia jest metodą diagnostyczną, polegającą na badaniu narządów rodnych kobiety poprzez wprowadzenie do pochwy wziernika i pobraniu próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Diagnoztyka ta jest stosowana w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu stanów przednowotworowych i raka inwazyjnego szyjki macicy.Materiał pobrany w czasie badania przekazany zostaje do oceny diagnostycznej pod mikroskopem.Badanie można wykonać bezpłatnie w placówkach medycznych, które posiadają kontrakt z NFZ lub w ośrodkach prywatnych – odpłatnie.Cytologia wykonywana jest przez lekarzy ginekologów oraz przeszkolone pielęgniarki.

Przygotowanie do badania:

Wymaz z szyjki macicy nie jest pobierany w czasie miesiączki.Najwłaściwszym okresem do zrobienia cytologii są dni pomiędzy czwartym dniem po miesiączce a czwartym przed kolejną menstruacją.W przypadku stosowania środków dopochwowych (leczniczych czy antykoncepcyjnych) lub irygacji, okres ten należ skrócić o dwa dni - zatem po szóstym dniu po miesiączce i przed szóstym przed kolejną.

Przed wykonaniem cytologii nie można:

  • współżyć
  • poddawać się badaniu ginekologicznemu (na 24 godziny przed badaniem cytologicznym)

Jeżeli pojawią się symptomy chorobowe, takie jak np. pieczenie, swędzenie czy upławy, należy najpierw wyleczyć schorzenie.

Nowotwory


Przewodu pokarmowego

Przełyku Żołądka Jelita grubego Odbytnicy i odbytu Trzustki Wątroby
Nowotwory kobiece

Piersi Jajnika Szyjki macicy Trzonu macicy
Narządów męskich

Gruczołu krokowego Jąder
Dróg oddechowych

Krtani Płuc
Skóry

Czerniak
Układu nerwowego

Mózgu

Projekt pn. „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu” dofinansowany jest ze środków MFEOG oraz NMF w ramach Programu PL07/13.